27.11.2023 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veľká časť zeleniny skonzumovanej v Nemecku v roku 2022 pochádzala zo zahraničia

Veľká časť zeleniny skonzumovanej v Nemecku v roku 2022 pochádzala zo zahraničia, pričom prevažná väčšina bola zo Španielska a Holandska, uviedol v nedeľu Spolkový ústav pre poľnohospodárstvo a výživu (BLE).

Aký veľký podiel spotreby pripadal na import, záviselo od druhu zeleniny. Napríklad až 83 % dovozu uhoriek pochádzalo z uvedených dvoch hlavných dodávateľských krajín. Z hľadiska objemu boli najdôležitejšou dovážanou zeleninou paradajky, ktorých Nemecko v roku 2022 importovalo 655.000 ton, z toho takmer polovicu z Holandska.
        "Paradajky sú v Nemecku zďaleka najobľúbenejšou zeleninou, ale len približne 13 % čerstvých plodov pochádzalo z domácej produkcie," uviedla hovorkyňa BLE. Keď sa do výpočtu zahrnú aj spracované výrobky z paradajok, domáci podiel klesne na 3,1 %.
        Španielsko, ktoré sa označuje za zeleninovú záhradu Európy, je takisto kľúčovým dodávateľom papriky a šalátu. Zo štatistík vyplýva, že približne každá druhá prepravka oboch druhov zeleniny dodanej do Nemecka pochádza zo Španielska. Nemecko vlani doviezlo celkovo 410.000 ton papriky a 256.000 ton šalátu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down