04.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veľtrh pre živočíšnu výrobu ANIMAL TECH

V dňoch 22. až 26. apríla sa na brnianskom výstavisku uskutočnil Medzinárodný veľtrh pre živočíšnu výrobu ANIMAL TECH, Národná výstava hospodárskych zvierat a Národná výstava poľovníctva.

BRNO. Súčasťou Národnej výstavy hospodárskych zvierat boli národné šampionáty mäsových plemien dobytka - aubrac, jersey a brown swiss; medzinárodné stretnutie chovateľov plemena charolais, národný šampionát holsteinského a českého strakatého dobytka, súťažné a chovateľské prehliadky vystavených hospodárskych zvierat – ošípaných, oviec, kôz a koní.  Nechýbala ani včelárska výstava, veterinárny kongres či aukcia plemenných jalovíc.
V rámci veľtrhu boli najlepšie exponáty ocenené zlatými medailami, a to v kategórii Stroje a zariadenia pre živočíšnu výrobu, Krmivá, kŕmne zmesi a kŕmne prípravky a Stroje a zariadenia pre rastlinnú výrobu. Odborná komisia udelila päť zlatých medailí a boli odovzdané tri ceny partnerských časopisov z vydavateľstva Profi Press. Ocenené exponáty potvrdili trendy v živočíšnej výrobe, ktorými sú welfare a digitalizácia.
Veľtrh sa ukázal ako ideálne miesto pre stretnutie zástupcov Agrárnych komôr krajín V4. Pozornosť médií i návštevníkov prilákala tlačová konferencia k spusteniu dispečingu pre domácich miláčikov. Systém doplní mobilná aplikácia Zviera s mnohými funkciami a informáciami pre majiteľov domácich zvierat. 

Holsteinska šampiónka 2023
Na Národnom holsteinskom šampionáte sa zúčastnilo 24 chovateľov z Českej republiky, ktorí súťažili so 70 kravami a jalovicami o titul Národná šampiónka pre rok 2023. Zvieratá hodnotil taliansky rozhodca Massimo Capra; prekladu z angličtiny sa zhostil Ing. Zdeněk Schafelhoffer. Veľké zastúpenie mali jalovice, najlepšou sa stala jalovica CIHLAR BAROLO MIA po otcovi BAROLO NXB-771 z Farmy Cihlář v Milošoviciach.
Za najlepšiu prvôstku bola vyhlásená plemennica VYSOKA DAISY po otcovi NORWAY NEO-920 zo spoločnosti Polabí Vysoká a. s. Najlepšou kravou na 2. laktácii sa stala CHORUSIC REDROCK LUCILLE 24 ET z 1. zemědělské a.s. Chorušice, ktorej otcom je REDROCK NEO-830. Medzi staršími kravami dominovala plemennica z DV Krchleby DV CILINA na 4. laktácii po ENGINEER NXB-226. Na svojej maximálnej 3. laktácii nadojila 14 532 kg mlieka.
Národnou šampiónkou sa stala krava na 2. laktácii - CHORUSIC REDROCK LUCILLE 24 ET z 1. zemědělské a.s. Chorušice, ktorá získala tiež ocenenie za najlepšie vemeno. DV CILINA z DV Krchleby sa dočkala ocenenia Vicešampiónka.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 19.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down