13.02.2014 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Verejné obstarávanie hatí čerpanie fondov

Tento týždeň prezident SR podpísal novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, ktorou sa zároveň nepriamo novelizuje aj zákon o verejnom obstarávaní. A práve táto zmena vo verejnom obstarávaní vyvolala v posledných dňoch veľkú polemiku.

Kritikom prekáža, že zmeny vo verejnom obstarávaní boli schválené bez verejnej diskusie, hoci sa nimi mení používanie verejných zdrojov. V prípade agrárneho odvetvia ide o to, že časť poľnohospodárskych eurofondov sa vyníma spod pravidiel verejného obstarávania. Konkrétne ide o opatrenia v rámci Spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov. Patrí tam napríklad program školské mlieko, program školské ovocie, vnútroštátna pomoc pre organizácie výrobcov v sektore ovocie a zelenina, národný včelársky program či podporné programy pre sektor vína.

„Sme radi, že boli akceptované naše požiadavky. My totiž už dlhodobo upozorňujeme, že uplatňovanie pravidiel verejného obstarávania pri čerpaní eurofondov, kde podpora z verejných zdrojov nepresahuje 50 percent, nám mimoriadne komplikuje život, ba dokonca znemožňuje čerpanie eurofondov. Základný problém je totiž v tom, že pravidlá EÚ vyžadujú verejné obstarávania len v prípade tých projektov, kde podpora z verejných zdrojov tvorí viac než 50 percent, no my sme boli pápežskejší ako pápež a požadujeme verejné obstarávanie aj pri menej než 50-percentnom podiele verejných zdrojov," uviedol Igor Mancel, predseda Zväzu vinohradníkov Slovenska s tým, že žiadna zo susedných "vinárskych" krajín takéto niečo neuplatňuje.

„V týchto krajinách totiž vedia, že robiť verejné obstarávanie na rekonštrukciu vinohradu je úplne nemožné. Komplikovanosť verejného obstarávania totiž nedokáže rešpektovať agrotechnické operácie, termíny, ale hlavne skúsenosti, ktoré sú pri výstavbe vinohradu nevyhnutnosťou,“ konštatovala Jaroslava Kaňuchová - Pátková, riaditeľka Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down