05.05.2014 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Verný jednej značke

Kľúčovec je dedinka ležiaca pri slovensko-maďarských hraniciach v dunajskostredskom okrese. Či pôjdete od Čičova, Čiližskej Radvane alebo Medvedova, dostanete sa do nej iba cez most. V tejto oblasti, s vysokou hladinou podzemnej vody hospodári SHR Ladislav Nagy. Hoci v dôsledku klimatických zmien jej hladina za posledné roky klesla, pán Nagy si nezúfa, a vzniknutej situácii sa prispôsobuje po svojom. Používa minimalizačnú technológiu spracovania pôdy a na svoje parcely zaraďuje len hybridy vhodné do tejto oblasti pestovania.

Po príchode na pekne upravený hospodársky dvor je každému hneď jasné, kedy rodina Nagyová začal hospodáriť. Okrem roku „1997“ na stene jednej z budov, výpovednú hodnotu a čosi o pestovateľovi prezrádza aj nápis „Nagy & Nagy“.

Otec a syn začali spolu hospodáriť na 17 ha pôdy. „Otec bol hlavným agronómom v Medzičilizí, ja som bol záhradníkom v Čiližskej Radvani. Na začiatku sme pestovali všetky druhy zeleniny, ktoré existovali, od melónov, cez cibuľu, uhorky až po kapustoviny,“ zaspomínal na staré časy Ladislav Nagy. No keďže zelenina je veľmi náročná na ľudskú prácu, agronóm s dlhoročnou praxou a vyštudovaný záhradník si veľmi dobre uvedomovali, že všetko sa robiť nedá a museli sa preto rozhodnúť,  ktorým smerom sa po desiatich rokoch pestovania vydajú. Logicky si zvolili zeleninu, ktorej pestovanie sa dá čo najviac zmechanizovať. Začali sa špecializovať na koreňovú zeleninu a osevný  postup doplnili pšenicou a kukuricou.

Ladislav Nagy momentálne hospodári v 10 katastroch na  540 ha poľnohospodárskej pôdy. Okrem 17 ha zeleniny seje 355 ha kukurice a 168 ha hustosiatych obilnín. Aj napriek veľmi dobrým podmienkam a kvalitným pôdam vie, že parcely treba udržiavať v dobrej kondícii. Keďže nemá živočíšnu výrobu, chýbajúci omastok v podobe maštaľného hnoja sa ako správny gazda snaží nahradiť zapracovaním rastlinných zvyškov naspäť do pôdy.

Celý článok bude uverejnený v niektorom z najbližších vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down