08.11.2019 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinári odporúčajú zabíjačku prasiat v 13 obciach okresu Košice-okolie

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Košice-okolie odporúča chovateľom v 13 obciach na východe tohto okresu, aby čo najskôr vykonali domácu zabíjačku ošípaných, a to bez ohľadu na vek a hmotnosť zvierat. Oznámila pritom, že dané obce boli v súvislosti s výskytom afrického moru ošípaných (AMO) u diviakov v okrese Trebišov na hranici s okresom Košice-okolie vyhlásené za vysokorizikovú oblasť pre prípad výskytu daného ochorenia.

Ide o tieto obce v okrese Košice-okolie - Ďurkov, Kalša, Košický Klečenov, Nový Salaš, Rákoš, Ruskov, Skároš, Slančík, Slanec, Slanská Huta, Slanské Nové Mesto, Svinica a Trstené pri Hornáde.
Produkty zo zabíjačky majú chovatelia použiť len na vlastnú spotrebu a nemali by ich distribuovať mimo obce. Domáca zabíjačka sa musí oznámiť minimálne jeden pracovný deň vopred regionálnej veterinárnej a potravinovej správe.
"Chovatelia, ktorí si ponechajú ošípané, sú povinní mať ich zaregistrované, aj jeden kus chovaný na vlastnú spotrebu. Registrácia sa vykonáva na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe Košice-okolie, Kukučínova 24 Košice," pripomína v týchto dňoch RVPS v oznámení príslušným obciam.
Africký mor ošípaných sa v SR vyskytol zatiaľ na území okresov Trebišov a Michalovce. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR eviduje celkovo 21 potvrdených prípadov u domácich a divokých ošípaných. Posledný prípad je zo začiatku novembra u uloveného diviaka v katastri obce Leles v okrese Trebišov.
AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 24. júla v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov pri maďarských hraniciach. V rámci opatrení štátni veterinári likvidovali chovy ošípaných v obciach, v ktorých došlo k výskytu nákazy.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down