01.10.2014 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterná smršť Žofia bola druhou najväčšou na Slovensku za desaťročia

Územie SR zasiahla 14. a 15. mája 2014 veterná smršť Žofia. "Táto vetrová kalamita je po kalamite spôsobenej víchricou Alžbeta v novembri 2004 druhou najväčšou na Slovensku za niekoľko posledných desaťročí," uviedol agrorezort v priebežnej správe o likvidácii následkov a rozsahu majetkových škôd spôsobených smršťou, ktorú dnes vzala na vedomie vláda SR.

Najviac postihnuté bolo podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR stredné Slovensko - horná Orava, Slovenské Rudohorie, Revúcka Vrchovina, ale jej výskyt bol po celom Slovensku od Malých Karpát až po Poloniny.
"Kým v minulosti sa vetrové kalamity vyskytovali najmä v ihličnatých porastoch vo vyšších polohách a ich dosah bol lokálny alebo regionálny, v prípade víchrice Žofia sú poškodené značné plochy lesov takmer po celom Slovensku od Malých Karpát až po Bukovské vrchy a Vihorlat, vrátane stredných polôh, napríklad v regióne Gemera - Revúcka vrchovina, Slovenský kras, Laborecká vrchovina," spresnil agrorezort.
"Výrazný je podiel kalamity v bukových porastoch, hlavne na východnom Slovensku - Slanské vrchy, Vihorlat, Bukovské vrchy a v niektorých častiach stredného Slovenska," dodal rezort pôdohospodárstva vo vládnom materiáli.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down