21.03.2023 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viac ako polovica jahniat ostáva na Slovensku

Dňa 20. marca sa na Poľnohospodárskom družstve Liptovské Revúce konala tlačová konferencia o aktuálnej situácii v chove oviec a kôz na Slovensku a tiež o ponuke našej jahňaciny na pultoch obchodov v tomto predveľkonočnom období.

„Stretli sme sa, aby sme vzdali hold všetkým našim chovateľom oviec a kôz, jahňacine a aj vidieku. Myslím si, že na naše ovčiarstvo môžeme byť právom hrdí,“ uviedol Jaroslav Karahuta, predseda Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie s tým, že kým v apríli 2020 bol ešte problém s odbytom jahniat, ktorých bolo na sklade zhruba 80-tisíc a hrozila likvidácia ovčiarstva, tak už 15. mája bola prvá jahňacina umiestnená v obchodnej sieti.
„Vtedy sme ešte netušili, že sa odštartoval proces záchrany nášho ovčiarstva, keďže stavy oviec klesali prudko dole, a ak by pokles pokračoval, pri vtedajších výkupných cenách jahňaciny by sme dnes mali cca 200-tisíc oviec. Aktuálne však už chováme asi 310-tisíc oviec a okolo 20-tisíc kôz, takže sa posúvame vpred. A dôležité je, že chov oviec a kôz začína byť ekonomicky zaujímavý a stúpa aj záujem zo zahraničia, napriek tomu, že cena je dvojnásobne vyššia,“ konštatoval Jaroslav Karahuta. Zároveň vyzdvihol iniciatívu Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK), ktorá sa stará o svojich členov, zabezpečuje ich vzdelávanie a má aj vlastnú odbytovú organizáciu (OVESKO, s. r. o.), vďaka čomu sa ovčiarom začína dariť. Ovčie mäso sa podarilo dostať do predajní a spracovávať sa začína aj vlna. Podľa jeho slov, v novom Strategickom pláne sa podarilo nastaviť financovanie tak, že ovčiari nie sú diskriminovaní a v rámci celkového výpočtu hodnoty dobytčej jednotky sa dostali na úroveň hovädzieho dobytka.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 12.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down