30.07.2019 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viac odstavených prasiatok na prasnicu za rok

Genetika a výživa sa neustále zlepšujú, počet narodených prasiatok rastie a chovatelia hľadajú spôsoby, ako zvýšiť počet odstavených prasiatok na prasnicu za rok. Dôležitý je aj manažment, ustajnenie, hygiena a zdravie zvierat.

Kľúčom k tomu, aby prežilo čo najviac prasiatok, je zlepšenie týchto činiteľov.
Jedným z problémov je vysoká variabilita prasiatok v rámci skupiny. Ak je vo vrhu 16 až 18 prasiatok, ich pôrodná hmotnosť bude kolísať od 500 gramov do 1,5 kilogramu. Nízka hmotnosť prasiatok pri narodení je rizikovým faktorom kvôli nízkemu príjmu kolostra a zvýšenej pravdepodobnosti úhynu. Dôležité nie je len prežitie najmenších prasiatok, ale tiež to, ako ich „prinútiť“ k efektívnej ekonomickej produkcii a ako zabezpečiť, že vývoj ich svalových vlákien bude ideálny pre kvalitu výrobkov, ktorú požaduje spotrebiteľ.
Pri vysoko plodných - hyperprolifických prasniciach je častý výskyt prasiatok s určitým stupňom vývojového handicapu. Anomália označovaná ako IUGR (Intra Uterine Growth Restriction) je zapríčinená konkurenciou medzi embryami o endometriálny povrch počas prvého mesiaca gravidity. Prasiatka, ktorých placenta mala obmedzený priestor pre rast, majú špecifický delfínovitý tvar hlavy, pretože vývoj plodu uprednostňuje rast mozgu pred inými vnútornými orgánmi. Výskyt prasiatok s touto chybou je častejší pri vrhoch s viac než 18 narodenými prasiatkami.

Celý článok je uverejnený v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 31.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down