21.07.2014 | 11:07
Autor:
Kategorie:

Budúcnosť postavená na silnej tradícii

Keď bola v roku 1780 založená kováčska dielňa v obci Birten, na Porýní západného Nemecka, boli zároveň položené aj základy modernej poľnohospodárskej techniky značky LEMKEN, ktorú dnes pozná azda každý poľnohospodár. Jasné zameranie výrobného programu na spracovanie pôdy, sejbu a chemickú ochranu, v spolupráci s neutíchajúcim nasadením pracovníkov vývoja, prinášajú so železnou pravidelnosťou inovácie, ktoré idú ruka v ruke s moderným poľnohospodárstvom.

Z generácie na generáciu

Nemecká značka LEMKEN patrí do kategórie rodinných podnikov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Prenesenie výroby z obce Birten do mesta Alpen neďaleko Düsseldorfu, ktoré sa uskutočnilo v roku 1936 bolo impulzom, ktorý odštartoval úspešnú produkciu poľnohospodárskej techniky oblečenú v modrom šate. Dnes tvorí značku LEMKEN viac ako 1000 zamestnancov po celom svete, výrobné a montážne haly v Nemecku, v Rusku, Indii a Číne a už siedma generácia rodiny Lemken, aktuálne akcionárka Nicola Lemken.

Pozitívny trend

Na jedenástom ročníku medzinárodných tlačových dní LEMKEN, ktoré sa uskutočnili v históriou pretkávanom meste Kassel, prezentovala značka LEMKEN svoje postavenie na trhu s poľnohospodárskou technikou a plány o rozširovaní výroby, nielen v rámci územia Nemecka. K nosným výrobným závodom na domácej pôde patrí ten v Alpene, s výrobnou plochou 55 000 m2, ale aj závody v mestách Meppen a Föhren. Výroba poľnohospodárskej techniky značky LEMKEN taktiež prebieha aj za hranicami Nemecka, kde v Indi v roku 2012 bola postavená nová továreň v meste Nagpur, o rozlohe 4000 m2 zameraná na výrobu pluhov. K najnovším výrobným kapacitám značky LEMKEN patrí montážna továreň v Čínskom meste Qingdao, kde bolo spustenie výroby naplánované na druhý štvrťrok roka 2014 a taktiež svojou časťou prispieva aj montážna hala v Ruskom meste Detshino. Pozitívny trend zaznamenáva značka LEMKEN aj v obratoch za posledné roky, keď medziročne za roky 2012 a 2013 vzrástol obrat v Nemecku z 94 mil. EUR na 103 mil. EUR a export vzrástol z 249 mil. EUR na 260 mil. EUR. Celkový obrat tak za rok 2013 činil 363 mil. EUR. Tri najväčšie časti koláča obratov tvorí domáci, Nemecký trh s podielom 28 %, za ním nasleduje Francúzsko s podielom 20 % a trojicu najsilnejších trhov uzatvára Rusko s 10 %-ným podielom z obratu. Slovenská republika spolu s Českou republikou tvoria 2 % obratu spoločnosti LEMKEN. Zvyšujúca sa výrobná kapacita a nárast obratu sa odrazil aj na zamestnanosti, ktorá sa zvýšila z 1033 zamestnancov v roku 2012, na 1099 v roku 2013. Investície boli smerované predovšetkým do výroby.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down