05.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:

Hnojím, hnojíš, hnojíme

V týchto dňoch hnojí takmer celý poľnohospodársky svet. Suché počasie s jarnými teplotami umožnilo vstup do porastov aj v katastri územia Klasov v nitrianskom kraji, kde na výmera zhruba 260 hektárov hospodári spoločnosť A G F, spol. s.r.o.

„Pestujeme hlavne obilniny a olejniny. Momentálne sa nachádzame v poraste ozimnej pšenice Capo, po predplodine slnečnica, kde je veľmi nutné jarné prihnojenie aj z toho dôvodu, že slnečnica, ako objemová plodina spotrebuje z pôdy množstvo živín a energie,“ hovorí Štefan Mesko, majiteľ spoločnosti, podľa ktorého by sa nemalo a ani sa nevypláca šetriť na výžive porastov.

Aj preto prvé jarné ošetrenie v chotári odštartovali regeneračným prihnojením 150 hektárov ozimnej pšenice. Spotrebujú pritom 30 ton liadku s obsahom 27 % dusíka ako základné hnojenie na to, aby pšenica po zime dostala potrebné živiny a mohla sa krásne otvoriť.

Teplá zima zvyčajne veľa dobrého neprinesie, ale porasty v Klasove sú podľa slov majiteľa spoločnosti v dobrom stave. Choroby sa zatiaľ neukazujú, no ukazuje sa v dôsledku miernej zimy potreba prvého herbicídneho ošetrenia, ktoré bude pravdepodobne nasledovať po skončení hnojenia.

„Hnojíme novou technológiou John Deere, ktorú využívame v rámci služieb od SHR Jozefa Šimončíka zo susednej dediny z Veľkého Lapáša,“ hovorí Štefan Mesko, ktorý od rozhadzovača primyslených hnojív s tridsať metrovým záberom a s automatickým navádzaním po poli pomocou GPS navigácie očakáva presnejšiu aplikáciu hnojív, zefektívnenie hnojenia a tým aj úsporu nákladov.

Tak ako na poliach A G F, spol. s.r.o., na väčšine územia Slovenska sú porasty ozimín väčšinou v dobrom stave. Na predčasnú radosť však nie je žiadny dôvod. Aj keď meteorológovia príchod zimy nepredpokladajú, už niekoľkokrát sa ukázalo, že počasie sa veru predpoveďami neriadi. Každopádne, prevažne teplé počasie by podľa predpovede malo pokračovať aj počas nasledujúcich dní.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down