04.12.2014 | 07:12
Autor:
Kategorie:

Komplexné riešenia do novej sezóny

Po roku sa kongresové centrum Inovatech v Sládkovičove opäť zaplnilo pestovateľmi, ktorí sem prišli s cieľom dozvedieť sa viac o novinkách spoločnosti Syngenta pre rok 2015. V poradí siedmy Zimný seminár ich priniesol hneď niekoľko. Hovorilo sa o kvalitatívnom posune, ktorý spoločnosť prináša do segmentu silážnych kukuríc pod názvom PowerCell a zaznela aj informácia o novej spolupráci, ktorou chce Syngenta podporiť masívne pestovanie hybridov slnečníc s vyšším obsahom kyseliny olejovej na Slovensku.

Mnohí pestovatelia ešte stále riešia výzvy, ktoré rok 2014 priniesol z pohľadu produkcie, z hľadiska jej kvality a komoditných cien. Zároveň ich však čaká obdobie, kedy si nastavujú osevný plán a rozhodujú sa o tom, čo budú v roku 2015 pestovať. Uplynulý rok z pohľadu Ing. Ľuboša Koľa, generálneho riaditeľa spoločnosti Syngenta pre Českú a Slovenskú republiku priniesol dve kľúčové výzvy. Prvou bola kvalita produkcie. „Tí, ktorí dokázali porasty ochrániť od všetkých biotických a abiotických nepriaznivých faktorov, dostali za to zaplatené. Druhou výzvou roku 2014 bola celková ochrana investícií do rastlinnej výroby z hľadiska tržieb z hektára,“ podčiarkol nový produkt spoločnosti Syngenta pod názvom Agri Flex jej generálny riaditeľ, podľa ktorého produkt, ako jediný v tomto priestore dokázal pestovateľom, ktorí so spoločnosťou podpísali komoditnú garančnú zmluvu, garantovať určitý stabilný výnos a stabilnú cenu. Serióznosť, kvalita a komplexné riešenia rezonovali aj vo vystúpeniach zástupcov spoločnosti Syngenta.

 

Kvalitatívnym posunom, ktorý Syngenta prináša do segmentu silážnych kukuríc je nová genetika pod názvom PowerCell založená na vysokej stráviteľnosti vlákniny. „V poslednej dobe nás pri pestovaní silážnych hybridov trápi kvalita siláže. V súčasnej dobe totiž parametre netto energie laktácie nezohľadňujú stráviteľnosť vlákniny,“ tvrdí Ing. Vojtech Kocurek, ktorý má s PowerCell hybridmi veľa skúsenosti a veľa zaujímavých výsledkov, na základe ktorých vie poradiť pestovateľom, ako docieliť čo najlepšiu kvalitu kukuričnej siláže.  „Vysoký obsah zrna s optimálnou zrelosťou je samozrejme základ. Vysoká stráviteľnosť stoniek a listov sa dá dosiahnuť pomocou novej genetiky PoweCell, rovnako tak aj dlhé obdobie, v ktorom si rastliny podržia svoje kvalitatívne parametre aj pri zbere s vyššou sušinou,“ informoval plodinový špecialista pre kukuricu v Českej republike a zoznámil pestovateľov s množstvom zaujímavých výsledkov, ktoré v Čechách s PowerCell hybridmi dosiahli.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down