26.09.2017 | 01:09
Autor:
Kategorie:

Manipulácia a váženie hovädzieho dobytka

V chove hovädzieho dobytka sa počas roka vykonáva veľa zootechnických a veterinárnych úkonov. K zvieratám treba individuálne pristupovať, fixovať ich, ošetrovať paznechty, vážiť či oddeľovať jedince od stáda. Za účelom ľahšieho, najmä však bezpečného zaobchádzania so stádom je preto nanajvýš vhodné používať manipulačné zariadenia.

agrokomplex 2017

Praktické ukážky manipulácie s dobytkom, ustajneným v moderných oceľových ohradách technológie Texas mohli vidieť návštevníci, ktorí zavítali do expozície mäsových plemien hovädzieho dobytka. Zástupcovia spoločnosti VETIS a ZCHMD priamo na výstavisku predviedli, aké možnosti táto mobilná technológia ustajnenia ponúka, ako sa s jednotlivými panelmi hradenia i so zvieratami dá jednoducho a pritom veľmi bezpečne manipulovať.
Ako uviedol MVDr. Dušan Pukanec zo spoločnosti VETIS, ktorá patrí medzi významných dodávateľov chovateľských i veterinárnych potrieb, technológia ohrád Texas je vhodná pre pastevný odchov mäsového dobytka, ale aj pre rôzne druhy hospodárskych zvierat.
„Ide o manipulačnú a naháňaciu súpravu, ktorá umožňuje ľahké zachádzanie so zvieratami pri zhromažďovaní, triedení stáda, nakladaní, kontrole ušných známok alebo pri rôznych veterinárnych zákrokoch“ konštatoval skúsený odborník.
„Naháňacia brána zabezpečí bezpečnosť ľudí, ktorí manipulujú so zvieratami a tiež bezpečné nasmerovanie zvierat do uličky, kde sa môže robiť kontrolné váženie. Vážiaca platforma má patentovaný systém váženia (identifikátor), ktorý nasníma zviera a veľmi presne a rýchlo bez námahy odváži aj pohybujúce sa zviera. Tzv. TRU TEST umožní získať korektné údaje za zlomky sekúnd,“ vysvetlil Dušan Pukanec.
Kovové ohrady sú veľmi variabilné. Zostavujú sa z jednotlivých panelov, ktoré ponúkajú možnosti kombinácií alebo rozšírení ohradenej plochy. Hradenie tak „rastie s chovom“, pretože jednotlivé panely možno dokupovať zvlášť a vzájomne ich kombinovať a skladať, podľa požiadaviek zákazníka a podľa potrieb jednotlivých druhov zvierat. Absolútnou novinkou firmy VETIS na Agrokomplexe bolo unikátne hradenie určené špeciálne pre kozy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down