23.08.2021 | 12:08
Autor:
Kategorie:

Memoriál docenta Egona Gyarmathyho

Dňa 20. augusta sa na Národnom výstavisku, š. p. v Nitre uskutočnil 9. ročník Memoriálu docenta Egona Gyarmathyho - nákupný trh plemenných capkov.

Na nákupný trh boli zaradené capky, ktoré by mali zlepšovať populáciu kôz na Slovensku. Hodnotili sa dve plemená - alpínska koza a anglonúbijská koza.

Capkovia plemena alpínska koza pochádzali z Kozej farmy Szarvi, Eliza Simon (okres Dunajská Streda). Capky plemena anglonúbijská koza boli z farmy MEDVEDÍK v Dlhom Poli (okres Žilina), ktorú vedie SHR Maroš Medvedík. Šampiónom Nákupného trhu sa stal capko plemena alpínska koza, línia NEMO.

Alpínska koza je dojné krátkosrsté francúzske plemeno stredného telesného rámca zo skupiny alpských kôz. Prevláda srnčie sfarbenie s čiernym pásom na chrbte. Produkcia mlieka dosahuje 700 - 800 kg (rekord 2 400 kg) s obsahom tuku 3,3 % a bielkovín 3,5 %, pri plodnosti 170 - 180 %.
Anglonubijská koza je mliečne plemeno vyšľachtené krížením miestnych anglických kôz s orientálnymi plemenami chitral jamnapari a zaridi. Je veľkého telesného rámca na vysokých nohách. Oblúkonosá hlava má typicky dlhé, široké a zvislé ušnice. Vyskytujú sa jedince biele, smotanovej farby, svetlo hnedej, gaštanovej a čiernej farby, prípadne i strakaté. Plemeno sa vyznačuje vysokou plodnosťou a vynikajúcou mliekovou úžitkovosťou - za laktáciu vyprodukuje 1 200 - 1 500 l s denným pôdojom 5 - 6 l mlieka pri vysokej tukovosti 4,8 % a obsahu bielkovín 3,8 %.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down