27.03.2014 | 08:03
Autor:
Kategorie:

Prevodovka robí traktor traktorom

Energetický prostriedok, traktor, je neodmysliteľnou súčasťou poľnohospodárstva. Prvými údajmi, s ktorými sa používateľ pri tomto type stroja stretne, sú výkon motora a hmotnosť stroja. Tieto hodnoty by mali patriť k základným ukazovateľom a v závislosti od nich, sa určuje aj jeho využitie. Tretiu, rovnako veľmi dôležitú úlohu hrá v tomto prípade nadväzujúci konštrukčný prvok, prevodovka, od ktorej závisí využitie výkonu motora.

Značka John Deere vie, že správne zosúladenie už spomenutých dvoch konštrukčných prvkov, motora a prevodovky, vedie k efektívnej prevádzke poľnohospodárskych traktorov. Aj napriek bohatej ponuke prevodoviek, ktorú značka John Deere má, investovala do ďalšieho vývoja a približne pred rokom a pol predstavila novú prevodovku DirectDrive, ktorá je označovaná ako revolučná a používaná v traktoroch John Deere modelovej triedy 6R, od výkonu 103 kW/140 až po 154 kW/210 k. Traktory John Deere s novou prevodovkou DirectDrive  si v prvovýrobe našli svoje miesto a žnú jeden úspech za druhým.

Najnovší zelený prírastok

Spoločnosť TRITICUM s.r.o. sídliaca v obci Klasov, patrí k firmám, na dvoroch ktorých prevláda technika značky John Deere. Flotilu približne desiatky traktorov John Deere, najnovšie posilnil nový traktor John Deere 6170 R, vybavený poloautomatickou prevodovkou DirectDrive. Aj keď s traktorom pracujú iba druhý týždeň, stihli ho odskúšať vo viacerých prácach, použili ho v doprave a v čase našej návštevy sme ho našli na poli, pri predsejbovej príprave pôdy.

V oblasti Žitavskej pahorkatiny obhospodarujú výmeru 2411 ha, ktorá pozostáva z väčšej časti z hnedozeme. K hlavným pestovaným plodinám patrí pšenica ozimná, každoročne vysievaná na viac ako 700 ha. Ďalej produkujú repku na výmere 404 ha, jačmeň ozimný na 77 ha, jačmeň jarný na viac ako 300 ha, slnečnicu približne na 280 ha, kukuricu na 510 ha, pestujú tiež hrach na 6 ha, ovos na 13 ha a na ploche približne 120 ha, začínajú s pestovaním sóje. Do výmery spadá ešte aj vinohrad, na výmere 2,5 ha.

Menší model rovnaký rázvor

Traktor dodaný do spoločnosti TRITICUM s.r.o., John Deere 6170 R s prevodovkou DirectDrive vychádza zo starších modelov traktorov John Deere 7430 a 7530Premium. Aj keď sa jedná o nižšiu modelovú triedu, sú nové traktory John Deere 6R s „veľkým rámom“ svojim rázvorom zhodné so starou známou modelovou triedou 7000. Zároveň model 6170 R otvára skupinu univerzálnych traktorov veľkej série 6R.

Celý článok v RN č. 13.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down