19.12.2014 | 08:12
Autor:
Kategorie:

Získať viac pri rozumnom hospodárení

Prvýkrát v histórii sa spojili spoločnosti LIMAGRAIN Central Europe SE oz Slovensko a LIMAGRAIN Central Europe Cereals, aby v predvianočnom čase predstavili pestovateľom svoju ponuku osív kukuríc, slnečníc a hustosiatych obilnín do sezóny 2015. Prednášky, ktoré dňa 4. decembra 2014 na odbornej konferencii v Nitre zazneli hovorili najmä o tom, ako získať viac pri rozumnom hospodárení. Veď kardinálnym problémom, s ktorým sa stretáva väčšina pestovateľov je práve ekonomika hospodárenia.

„Neponúkame len širokú ponuku hybridov a odrôd, ale pokúšame sa naplniť naše motto a tým je, že šľachtíme pre váš zisk a snažíme sa vám prinášať produkty, ktoré spĺňajú kritériá ekonomiky pestovania na vašich podnikoch,“ prihovoril sa na úvod pestovateľom Ing. Ondrej Takáč, obchodný riaditeľ spoločnosti LIMAGRAIN Slovensko. Úspech firmy je totiž merateľný tým, ako sú jej produkty medzi klientmi obľúbené a tiež životnosťou odrôd. Podľa marketingovej manažérky spoločnosti Limagrain pre ČR a SR, Ing. Mileny Mařakovej je to dané aj tým, že firma investuje do vývoja výskumu takmer 13 – 14 % svojho obratu.

Nielen ponuke odrôd kukuríc do nadchádzajúcej sezóny, ale aj ekonomickému prínosu, to znamená akým spôsobom sa dá dosiahnuť lepšia ekonomika pestovania výberom správneho hybridu sa venoval Ing. Juraj Drgoňa, produktový manažér spoločnosti Limagrain Slovensko. Podľa neho nielen úroda, ale aj vlhkosť a samotné dozrievanie hybridov hrá veľmi dôležitú úlohu v rámci pestovania. „Nie je účelné mať hybrid, ktorý poskytuje rekordné úrody, ale popri tom odvážate kopu vody z poľa. Z pohľadu zisku z hektára, najmä v takej jeseni akú máme za sebou, je lepšie mať hybrid aj keď s o niečo nižšími úrodami, ale lepšími zberovými vlhkosťami.“ Ako príklad uviedol pokus z minulého roka, v ktorom sa porovnával hybrid LG 33.50 s dvoma ďalšími hybridmi. Všetky skúšané materiály mali rovnakú FAO skupinu 350, ale rozdielne zberové vlhkosti a v konečnom dôsledku aj rozdielnu ekonomiku pestovania. „Konkrétne o 300 eur/ha lepšie tržby u hybridu LG 33.50 v porovnaní s ďalšími skúšanými materiálmi,“ spresnil J. Drgoňa, podľa ktorého ide o jasný dôkaz toho, že zohľadnenie zberových vlhkostí v rámci pestovania zohráva naozaj dôležitú úlohu.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down