07.10.2016 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vidiecka platforma chce postaviť slovenské poľnohospodárstvo na nohy

Predaj poľnohospodárskej pôdy a návrh novely zákona o nadobúdaní pôdy boli hlavnými témami tohtoročnej odbornej konferencie Vidiek žije, ktorá sa dnes uskutočnila v Nitre. Konferenciu zorganizovala Vidiecka platforma, ktorá vznikla pred dvoma rokmi a ktorej hlavným cieľom je postaviť na nohy slovenské poľnohospodárstvo.

V súčasnosti platforma zastrešuje 25 organizácií a zhruba 900 individuálnych členov. "Najdôležitejšie je presvedčiť verejnosť, že poľnohospodárstvo nám všetkým prináša veľkú pridanú hodnotu – zdravé potraviny, zdravé životné prostredie, krajinotvorbu, a tiež aj zdravé medziľudské vzťahy,“ skonštatovala prezidentka platformy Lucia Gallová.
Účastníci konferencie sa zaoberali aj témou podpory predaja, budúcnosťou a víziou poľnohospodárstva na Slovensku. „Je potrebné zmeniť legislatívne aj podnikateľské prostredie. Sme za to, aby sa uvoľňovala možnosť pre farmárov doma spracovávať produkty, pretože v iných krajinách je to normálne, u nás nie,“ povedala Gallová. Zároveň bude podľa jej slov potrebné vytvárať nové odbytové kanály, podporovať malé farmárske obchody, farmárske trhy či debničkový predaj. „Na to, aby mohli malí farmári dodávať svoje produkty, potrebujú spĺňať legislatívne podmienky týkajúce sa spracovania produktov. Pozitívne hodnotíme novelu predaja z dvora, ktorá vyšla začiatkom tohto roka a ktorá umožňuje spracovanie rastlinných produktov, no stále to nestačí,“ zhodnotila Gallová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down