07.07.2017 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vidiecka platforma považuje pripravované zákony o pôde za účinné riešenia

Vidiecka platforma (VP) považuje navrhované znenie zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov a zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidiek (MPRV) SR, za účinné riešenia, ktoré sú v súlade so zmenou Ústavy SR a tiež stanoviska Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru "Zaberanie pôdy – poplašný signál pre Európu a hrozba pre rodinné poľnohospodárske podniky". Uviedla to dnes VP.

"Pozitíva týchto zmien hore uvedených zákonov vidíme hlavne v zrušení automatického predlžovania nájomných zmlúv, zavedení povinnej evidencie užívateľských vzťahov, stanovení maximálnych výmer pri nadobúdaní poľnohospodárskych pozemkov," spresnila VP.
Prínos vidí Vidiecka platforma aj v tom, že sa pripravia podmienky nákupu pôdy pre fyzické osoby, teda aj pre malých, mladých a začínajúcich hospodárov, ktoré doteraz neboli vytvorené. Týmto sa vytvoria podmienky pre diverzifikáciu podnikateľského prostredia a produkcie potravín v agropotravinárskom sektore Slovenskej republiky.
Pripomienkové konanie k zákonu o nájme poľnohospodárskych pozemkov podľa VP vyvrcholilo 4. júla na pôde MPRV rozporovým konaním za účasti zástupcov Združenia mladých farmárov na Slovensku (ASYF), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Klubu 500, Potravinárskej komory Slovenska (PKS), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a VP. Impulzom k úpravám tohto zákona bolo májové schválenie zmeny ústavného zákona SR týkajúcej sa ochrany pôdy.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down