02.12.2014 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinárstvom roka 2014 je Víno Matyšák

Rok 2014 pozbieral všetko, čo mohol. Vína z rodinného vinárstva Petra Matyšáka okúzlili zmysly porotcov takmer po celom svete. A kraľovali aj na domácich súťažiach. Paradoxom je, že keď vína pod značkou Matyšák získavali jedno ocenenie za druhým (a nie hocijaké, ale rovno šampiónov výstavy či najlepší Silván na svete), ich tvorca Peter Matyšák bojoval so zákernou onkologickou chorobou.

Vojnu vyhral. Na oboch frontoch. V jeden deň sa dozvedel, že je na tom zdravotne dobre a firma, ktorú budoval od roku 1989, získala vytúžený titul Vinárstvo roka. Túto prestížnu súťaž organizuje Zväz výrobcov hrozna a vína SR v spolupráci s odborným časopisom Vinotéka.

Žatva sa začala v  Izraeli

Koncom roku 2013 sa v Izraeli, konkrétne v Jeruzaleme, uskutočnila súťaž Terravino. Ide o koncoročnú súťaž, ktorá sa koná pod patronátom OIV. A tu uprostred snehových kalamít sa zrodil menší zázrak. Irsai Oliver, akostné víno, ročník 2013 z produkcie spoločnosti Víno Matyšák sa stalo najvyššie hodnoteným vínom vo svojej kategórii "Víno do 7 USD". Po prvom zlate na seba ostatné nedali dlho čakať.

Vinalies Paris nenechal nikoho na pochybách

Vína spoločnosti Víno Matyšák pozbierali na zahraničných výstavách v roku 2014 celkovo 65 medailí, z toho 37 zlatých a veľkých zlatých, 26 strieborných a 2 bronzové. Výpočet ocenených vín by bol dlhý, avšak za zmienku určite stojí Vinalies Paris, jedna z najprísnejších a najprestížnejších súťaží na svete, kde celkovo slovenské vína dokázali, že patria do svetovej špičky. Získali toľko ocenení, že za sebou nechali aj dosiaľ také vinárske veľmoci ako Francúzsko či Taliansko. A na čele pelotónu ocenení boli vína Matyšák s najväčším počtom medailí – 3 zlaté a 4 strieborné. Nasledovala výstava Bakchus v španielskom Madride, kde víno Prestige Muller Thurgau, neskorý zber, ročník 2013, očarilo porotcov tak, že mu udelili 96 zo 100 možných bodov! Táto na Slovensku stále trochu zaznávaná odroda sa tak stala šampiónom kategórie bielych suchých vín a priniesla veľkú zlatú medailu.

Spŕška, ktorá vyrážala dych

Spŕška medailí z prestížnych medzinárodných aj domácich výstav tento rok doslova vyrážala dych. Avšak to, čo sa podarilo vínu Silvánske zelené z produkcie spoločnosti Víno Matyšák, je absolutórium, ktoré sa len tak nevidí. O jeho triumfe na výstave Les Grands Concours du Monde Strasbourg vo Francúzsku písali médiá na celom svete. Grand Prix alebo Šampión kategórie je to najcennejšie, čo môže víno na súťaži získať, a v danej odrode je právom považované za najlepšie víno na svete. Paradoxne bola kedysi slávna odroda z Limbachu v nešťastných deväťdesiatych rokoch takmer zlikvidovaná. Peter Matyšák však tomuto vínu, ktoré je vhodné tak na všednú konzumáciu, ako aj na slávnostné príležitosti, veril a urobil dobre. Najlepší Silván na svete tak zviditeľnil nielen značku Matyšák, ale aj Slovensko a skvelé vína tejto krajiny.

Keď sa pozrieme na ďalšie výstavy a ocenenia, uvidíme, že Matyšák v tomto roku žiaril s bielymi, ružovými aj červenými vínami. Na jednej z najväčších súťaží AWC Vienna získal päť zlatých medailí. Na siedmom ročníku Mondial du Merlot & Assemblages 2014, čo sú Majstrovstvá sveta Merlotov a cuvée z tejto odrody a uskutočnili sa vo švajčiarskej Sierre, získal zlatú medailu a  mimoriadnu cenu poroty Prix Meilleur Assemblage za najlepšie cuvée na svete z tejto kráľovskej odrody za Camerlon Oak Wood 2011. Z Concours International des Vins 2014, ktorá bola vo francúzskom Lyone, priniesol tri zlaté – za Prestige Gold Devín, bobuľový výber, polosladké, ročník 2013, za Prestige Cabernet Sauvignon, rosé, výber z hrozna, ročník 2013 a  trojicu zlatých medailí dopĺňa Prestige Oak Wood Cabernet Franc, ročník 2011.

Je skvelé, keď slovenské vína triumfujú na zahraničných výstavách, avšak rovnakú váhu majú aj tie naše. Z domácich ocenení treba určite spomenúť trojkorunu Vitis Aurea 2014, Pezinské vinné trhy 2014, Víno Tirnavia 2014, ktoré mali jednoznačného kráľa. Víno Matyšák. V aktuálnom ročníku Národný salón vín má 6 vín.

V  krajine neobmedzených možností

Okrem medailových úspechov na medzinárodnom aj domácom poli Matyšák zabodoval aj v krajine neobmedzených možností – v USA. Od septembra tohto roku si jedinečnú chuť vybraných vín značky Matyšák môžu vychutnávať aj hostia privátneho CARIBOU CLUBU v americkom rekreačnom centre v Aspene. Špeciálna edícia limitovanej série vín Muller Thurgau, Silvánske zelené, Rizling rýnsky, Camerlon a Cabernet Franc bola pokrstená počas newyorského týždňa módy NY Fashion Week September 2014 v preplnenom newyorskom klube The Attic Rooftop na Manhattane. Sviatok slovenskej módy a špičkového vína v USA sa uskutočnil 6. – 7. 9. 2014.

Vinárstvo roka 2014 patrí celému tímu

Spoločnosť Víno Matyšák je progresívna, dynamická a najmä slovenská rodinná firma. Úspechy, ktoré zaznamenáva, vôbec nie sú dielom náhody. Peter Matyšák vždy a pri každej príležitosti vyzdvihne svoj 150-členný kolektív, ktorý funguje ako jedna rodina. P. Matyšák je nezlomný človek plný plánov, odhodlania a experimentovania a  dokonale stelesňuje človeka, ktorý vie, čo chce a ide za tým. A  fundovaný tím ľudí nasleduje jeho sny a pomáha mu ich plniť. Aj vďaka tomu patrí rok 2014 spoločnosti Víno Matyšák. Aj predchádzajúce roky boli úspešné, hoci titul Vinárstvo roka im unikal o vlások.
"Niekedy sme pri súťažiach vín mali smolu v tom, že aj keď v základnej degustácií získali najväčší počet bodov, no rozstrel medzi šiestimi najlepšie hodnotenými vínami nás posunul na druhé miesto. Pri súťaži Vinárstvo roka sme na tom boli podobne. Od založenia tejto súťaže sme sa umiestňovali medzi prvými tromi. Často nám tak víťazstvo uniklo o vlások. A teraz sme o ten povestný vlások zvíťazili. Veľmi veľa ľudí povedalo, že zaslúžene," povedal Peter Matyšák tesne potom, ako si z rúk Milana Lajčáka, ministra zahraničných vecí SR, a minuloročného víťaza súťaže Vladimíra Mrvu, spolumajiteľa z vinárstva Mrva & Stanko, prevzal ocenenie Vinárstvo roka 2014. Na záver ešte dodal: "Tento rok sa všetko otočilo a možno tým, že som v súkromnom živote prežil veľmi ťažký rok, tak v  profesionálnom sa mi to vrátilo. Dnes som dostal dve úžasné správy. Som na tom zdravotne dobre a získali sme titul Vinárstvo roka."

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down