13.02.2014 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinohrad ako dedičstvo generácií

V katastri obce Šenkvice, v lokalite zvanej Noviny, sa na ploche 3,2 hektára nachádza jedinečná zbierka odrôd viniča hroznorodého – jeho genofond, ktorý vytvárali dve generácie šľachtiteľov.

„Nachádza sa tu asi 740 odrôd viniča hroznorodého. Muštových i stolových odrôd, pôvodných slovenských odrôd, zahraničných či rezistentných odrôd, ako aj také odrody, ktoré sa už nikde inde nepestujú. Každému záujemcovi vieme ponúknuť vhodný genetický materiál. Nebyť tohto genofondu, nevznikli by ani slovenské odrody Devín, Dunaj, Hron, Nitria, Váh či Noria, ktoré nám dnes robia dobré meno vo svete,“ vysvetľuje šľachtiteľ Tibor Ruman, ktorý sa o túto vzácnu kolekciu stará.

„Ide o naše národné, kultúrne a prírodné bohatstvo. Na Slovensku je to jediný genofond viniča a svojou veľkosťou patrí medzi jedinečné v rámci celej Európy. Každá „vinárska“ krajina si takýto skvost chráni, podporuje ho a zveľaďuje. U nás však tento genofond prežíva len vďaka nadšeniu a podpore niekoľkých jednotlivcov. Odkedy sa o toto repozitórium viniča starám, teda už štvrtý rok, nemáme žiadnu podporu,“ konštatuje T. Ruman.

Viac sa dočítate v 7. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down