11.04.2014 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinohradníci môžu žiadať o podporu na poistenie úrody

Vinohradníci sa aj v tomto roku môžu uchádzať o podporu na poistenie úrody. Žiadosti prijíma Pôdohospodárska platobná agentúra do konca apríla, agentúra to uviedla na svojej webovej stránke www.apa.sk. Na podporu je vyčlenených 200-tisíc eur, pričom vinohradník môže dostať 50 percent z oprávnených výdavkov.

"Dôležité je, aby žiadatelia dodržali termín podania žiadosti (30. 4.) a aby k žiadosti priložili všetky potrebné prílohy, inak ich vyzveme, aby nám prílohy poslali dodatočne. Potrebná je aj zmluva uzavretá s poisťovňou v minulom roku, ako aj všetky potvrdenia banky o platbe minuloročných splátok poistného, na základe ktorých platobná agentúra žiadateľom preplatí až polovicu minuloročných nákladov na poistenie úrody," informovala hovorkyňa PPA Katarína Belická. K žiadosti sa okrem iného prikladá aj hlásenie o úrode hrozna za minulý rok.
Každý rok sa počet žiadateľov zvyšuje, vlani o podporu požiadalo 32 vinohradníkov. "Vinohradníkom podpora určite pomohla aj po minulé roky, keďže vinohrad je kultúra citlivá na mrazy či na ľadovec. Oplatí sa poistiť ju najmä tým producentom, ktorí sa zaoberajú výlučne len pestovaním hrozna a výrobou vína," povedal výkonný riaditeľ Zväzu vinohradníkov Pavel Ďurišin.
Najmenšia súvislá plocha, na ktorú možno poskytnúť podporu na poistenie úrody, je 0,35 hektára. V záujme preukázania hospodárneho a efektívneho vynaloženia verejných finančných prostriedkov platobná agentúra vyžaduje od žiadateľov pri oprávnených výdavkoch vyšších ako 10.000 eur preukázanie minimalizovania nákladov na poistenie úrody.
"Primeranosť nákladov preukáže žiadateľ zdôvodnením výberu poskytovateľa poistných služieb a doložením troch cenových ponúk. Ak tak neurobí, platobná agentúra môže výšku výdavku znížiť, ak sa cena daného výdavku výrazne odlišuje od priemernej ceny takého výdavku na trhu," dodala K. Belická. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down