03.08.2011 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinohradníci musia mať stále otvorené oči

O Tokajskú vinohradnícku oblasť (TVO) sa bojuje na dvoch frontoch. Obyvatelia siedmich tokajských obcí odovzdali vláde SR výzvu, aby ukončila rokovania s Maďarskou republikou v agende Tokaj. Chcú, aby slovenská časť TVO bola rovnoprávna s maďarskou časťou, s presne vymedzenými historickými hranicami.

Producenti tokajského vína v týchto dňoch zároveň kontrolujú stav viníc a sledujú vývoj počasia. Jaroslav Ostrožovič, majiteľ spoločnosti J. & J. Ostrožovič so sídlom vo Veľkej Tŕni v okrese Trebišov, má v Tokajskej vinohradníckej oblasti 45 hektárov rodiacich viníc a 10 hektárov mladých viníc.
„Vzhľadom na ročné obdobie je násada hrozna dobrá Pred pár dňami sa prehnalo nad vinicami slabé krupobitie, ktoré však, našťastie, nenarobilo veľké škody. V týchto dňoch robíme selekciu strapcov. Tento rok je oproti minulému lepší. Menej pršalo, ale aj to už stačilo. Privítali by sme, keby až do zberu nepršalo, čo by zvýšilo kvalitu hrozna. Toto je však len naše želanie, lebo v porovnaní s prírodou sme „malí páni“. Teší ma tiež, že sa darí aj našim mladým viniciam, čo je dobrá perspektíva do budúcnosti,“ hovorí Jarka Ostrožovičová, spolumajiteľka spoločnosti.
V súvislosti s aktivitami Jaroslava Ostrožoviča a jeho manželky sa patrí spomenúť, že to nie je len pestovanie hrozna a výroba tokajského vína. V regióne patrí Jaroslav Ostrožovič k neúnavným propagátorom tohto krásneho kúska Zemplína. Spolu s regionálnymi združeniami a pestovateľmi organizuje podujatia, ktoré prekračujú rámec regiónu.
„Snažíme sa prezentovať nielen ako výrobcovia vína, ale aj ako propagátori regiónu, ktorý má medzi vinármi osobitné postavenie. Spolupracujeme s obecnými úradmi pri organizovaní ciest za vínom, za pamiatkami a históriou. Návštevníkom ponúkame vo vlastnom zariadení ochutnávku vín, zemplínsku kuchyňu a všetko to, čo vybudovali naši predchodcovia a v čom pokračujú súčasníci,“ zdôrazňuje Jarka Ostrožovičová.
Aj Gejza Nagy, odborník na tokajské víno z obce Viničky v okrese Trebišov, je spokojný s kvalitou úrody na prelome júla a augusta. Hodnotí ju oveľa lepšie ako v tom istom období pred rokom.
„Tento rok je pre tokajských vinohradníkov priaznivejší ako ten minulý. Napriek tomu musíme byť ostražití a nedať šancu peronospóre a múčnatke. Začali sme so selekciou strapcov a vylamovaním výhonkov, mulčovaním a postrekmi. Vinohradník musí mať vždy otvorené oči, sledovať vývoj počasia a podľa toho konať,“ hovorí Gejza Nagy.
Skúsený vinohradník z Viničiek má svojský názor na aktivity Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska. Podporuje ho a má na to pádne argumenty.
„Máme plné právo, aj historicky, aby Slovensko malo samostatnú, uzavretú Vinohradnícku oblasť Tokaj, rovnocennú s maďarskou. Obe majú pôdu rovnakej kvality, podobne skladujeme a vyrábame víno, dokonca aj sudy máme z rovnakého dreva. Záleží len na našich politikoch, či sa prejavia ako patrioti alebo ako tí, ktorým na tom nezáleží,“ dodáva Gejza Nagy.
Rodinná firma Tokaj Macík Winery v Malej Tŕni (okres Trebišov) obhospodaruje desať hektárov rodiacich viníc a 15 hektárov pripravuje na reštrukturalizáciu. Dnešná situácia vo viniciach je v porovnaní s tým istým obdobím minulého roka priaznivejšia.
„Násadu hrozna považujem za dobrú, hrozno sa optimálne nalieva. Výnimku tvorí malá časť vinice, ktorú zasiahol ľadovec uprostred júla. Pripravujeme sa na selekciu výhonkov. Pri optimálnom vývoji počasia by mala byť tohtoročná úroda lepšia ako tá vlaňajšia,“ konštatuje Jaroslav Macík, majiteľ firmy Tokaj Macík Winery.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down