23.02.2015 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virtuálne inovačné centrum – jedinečný projekt má svoje miesto na Slovensku

Predajná sezóna jarných plodín je v plnom prúde a rozpamätať sa, ktorý produkt pestovateľov či už na dňoch poľa, alebo počas jesenných pokusov najviac oslovil, je priam nadľudská úloha, pokiaľ nemajú pri sebe poznámky. Jarné plodiny nie sú zasiate a poľnohospodári nemajú možnosť sa na ne pozrieť naživo. Existujúcu možnosť pozrieť si aj vo februári naživo porasty kukurice (a ešte k tomu so sprievodcom) ponúka Virtuálne inovačné centrum DEKALB kukuríc.

BRATISLAVA.   „Inovačné centrum kukurice je virtuálne len čiastočne, pretože stojí na základe skutočných pokusov, ktoré boli vysiate, ošetrené a pozberané v roku 2014 v Borovciach neďaleko Piešťan. Aj keď už v podstate parcely neexistujú, návštevníci sa stále môžu ‚prechádzať‘ v Borovciachbez ohľadu na miesto, čas a počasie,“ hovorí zasvätene o centre Anna Sadloňová-Plačková, ktorá myšlienku Inovačných centier na Slovensku založila.

Poľnohospodárstvo sa neustále vyvíja a prichádza s ďalšími vylepšeniami s cieľom dosiahnuť vyššiu úrodu. Inovácie sa však neobjavujú len v produktoch a pestovateľských technológiách, ale aj vo forme prezentácií. Takýmto spôsobom majú pestovatelia ľahší prístup k informáciám, zaujímavostiam, no hlavne k výsledkom a zážitkom za použitia jednotlivých technológií.

„Moderné technológie a digitálne nástroje posúvajú poľnohospodárstvo dopredu, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať. Je na čase, aby sa Slovensko pridalo k tomuto trendu a začalo ponúkať vlastné nápady a posúvať hranice inovácií ďalej, a tým uľahčiť prácu pestovateľom. Prvou lastovičkou, že to myslíme vážne, je práve Virtuálne inovačné centrum,“hovorí o digitálnom trende vedúca projektu Lucie Rakowská.

Na stránke www.dekalbclub.sk návštevníci nájdu grafickú podobu Inovačného centra, kde si môžu pozrieť jednotlivé pokusy zo všetkých uhlov, detailné fotografie vytvorené priamo na mieste, prečítať si zaujímavé informácie ohľadom kukurice a jej pestovania. Čo je však najlepšie - majú svojho individuálneho sprievodcu po centre, ktorý na nich čaká na každom políčku a kedykoľvek ho môžu zapnúť a vypnúť.

„Inovačné centrá budú samozrejme zasiate aj tento rok. Repkové centrá sú vysiate na poliach, pričom sa na návštevníkov tešíme na dňoch poľa v máji a júni, ktoré sa uskutočnia v Borovciach a Milhostove. Či budú prítomné aj na online sieti, ešte nevieme, ale určite to zvažujeme,“vyvracia A. Sadloňová-Plačková fámy, že by mal virtuálny svet plne nahradiť pokusy, ktoré DEKALB na Slovensku uskutočňuje.

Prehliadku reálneho poľa nedokáže nič nahradiť, je však vynikajúce, že moderné technológie a digitálny svet ju dokážu významne priblížiť. Inovácie posúvajú hranice dostupnosti informácií. Záleží len na nás, kde tieto hranice začnú.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down