17.01.2020 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vírus nekrotickej krúžkovitosti kôstkovín

Kôstkoviny - čerešňa, višňa, slivka, marhuľa, broskyňa, mandľa, myrobalán, mahalebka, trnka a sakura predstavujú prirodzených hostiteľov vírusu nekrotickej krúžkovitosti kôstkovín (Prunus necrotic ringspot virus).

Okrem toho vírus môže napadnúť i ďalšie druhy radené do viacerých čeľadí dvojklíčnolistových rastlín, ako napríklad ružu, chmeľ, uhorku, tekvicu alebo mrlíky.
Vírus má viacero kmeňov, ktoré od seba možno rozlíšiť biologickými, sérologickými a molekulárnymi vlastnosťami. Jednotlivé kmene potom vytvárajú aj rozličné príznaky napadnutia, v závislosti od infikovaného hostiteľa či fázy infekcie.
Počas jari možno pozorovať a sérologicky identifikovať príznaky na listoch. Symptómy sa obvykle vyskytujú iba na časti koruny, na menšom počte listov, najčastejšie na konárikoch a konároch v dolnej alebo severnej časti koruny stromu. Typické sú zelené, nekrotické škvrny na listoch, ktoré môžu vypadávať a spôsobovať dierkovitosť listov. Listy sú menšie a môžu sa krútiť.
Príznaky možno vidieť aj na plodoch, a to ako slabé tvarové deformácie alebo nerovnomerný povrch plodov. Môže dôjsť aj k predčasnému alebo oneskorenému dozrievaniu plodov v závislosti od druhu a odrody. Plody mávajú menšie percento sušiny, cukrov a kyselín. Infikované stromy sa prejavujú redukciou vzrastu, tvorbou ratolestí a plodného obrastu. Strom je náchylný na poškodenie zimou. Na poškodenej kôre sa objavuje glejotok.
Pri niektorých hostiteľských rastlinách príznaky skoro po infekcii miznú. Takémuto priebehu infekcie hovoríme, že je latentná alebo bezpríznaková. Príznaky sa však môžu opätovne objaviť, napríklad po silnom reze. Pri kôstkovinách sa typické príznaky vyskytujú v období 1 – 2 rokov po infekcii.

Celý príspevok Ing. Ivany Horváthovej z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 4.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down