25.09.2018 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Višňovohnedé kravy s bielym pruhom na chrbte

Slovenský pinzgauský dobytok, ktorý sa u nás chová v horských a podhorských oblastiach, prezentovali na 13. Národnej výstave hospodárskych zvierat v Nitre významní chovatelia z regiónov Liptova, Oravy a Spiša.

Podľa slov Ing. Jána Pacigu, PhD., predsedu Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku - družstvo (ZCHPD), pinzgauský dobytok patrí medzi najstaršie plemená hovädzieho dobytka chované u nás.
„V rámci historického a spoločenského vývoja došlo na prelome tisícročí k vytláčaniu starších, kombinovaných plemien, prisunulo sa veľké percento holsteinského plemena. Tak sa stalo, že aj pinzgauské plemeno, ktoré sa pôvodne chovalo od Považskej Bystrice, cez celé horné Považie, Turiec, Liptov, Žilinu, Spiš, Zamagurie až po horný Šariš, bolo viac-menej vytlačené a zdecimované,“ konštatoval Ján Paciga. Ako však dodal, napriek vytlačeniu plemena na okraj chovateľského záujmu, si pinzgauský dobytok stále zachováva priazeň členov zväzu, pričom je zaznamenaný záujem u chovateľov v regiónoch, kde sa v minulosti nechoval. „Máme aj nových chovateľov, ktorí toto plemeno nechovali, našli v ňom zaľúbenie a začali sa zaujímať o jeho chov.“
Ako uviedla Ing. Mária Ruseková, tajomníčka ZCHPD, tento pôvodný alpský dobytok je zaradený medzi živočíšne genetické zdroje - ohrozené druhy zvierat. Aktuálne sa chová v 52 podnikoch v systéme chovu mliekových kráv a kráv bez trhovej produkcie mlieka.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 39.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down