12.04.2019 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítame projekt Zelenej nafty

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta projekt tzv. zelenej nafty, vďaka ktorému začnú prúdiť na vidiek - teda do slovenského poľnohospodárstva - nové finančné prostriedky. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v reakcii na piatkové oznámenie agrorezortu o spustení projektu podpory aktívnych farmárov pod názvom Zelená nafta.

"Práve podpora citlivých komodít je ten štartovací bod, od ktorého musíme začať pri oživovaní agropotravinárstva na Slovensku. Slováci majú veľký potenciál viac pestovať práve ovocie, zeleninu, chovať viac oviec či kráv. Sú to presne tie komodity, a nielen tieto spomínané, ktorých podporu sme roky dozadu zanedbávali. Obrovský výpadok v produkcii preto okamžite automaticky a veľmi jednoducho vyplnili dovozové potraviny, a to treba zmeniť," uviedol predseda SPPK Emil Macho v reakcii na projekt Zelenej nafty.
Projektom Zelená nafta sa pre slovenských poľnohospodárov podľa Holéciovej ponúkajú väčšie možnosti na stabilizáciu tých oblastí výroby, ktorým sa práve aktívni poľnohospodári venujú. "Hovoríme napríklad o znižovaní rokmi naakumulovaných dlhov, o stabilizácii výroby a väčšej možnosti na investície," poznamenala.
Peniaze pôjdu podľa nej aj do tých oblastí, ktoré počas posledných rokov pocítili dosah liberalizácie trhu a zrušenia výrobných kvót na klesajúcich odbytových cenách a veľkej konkurencii dovozových produktov. Rovnako finančné prostriedky poputujú aj do chovov ošípaných, ktoré sa z niekdajších 2,7 milióna kusov (ks) znížili na súčasných asi 600.000 ks s následkom zníženia 100-percentnej sebestačnosti na aktuálnych 35 až 40 %. Zo živočíšnej výroby sa podporí aj chov hovädzieho dobytka, hydiny, oviec a kôz, či koní.
Holéciová dodala, že štát bude najbližšie tri roky podporovať celkovo 125 komodít, 108 v kategórii špeciálnej rastlinnej výroby a 17 v živočíšnej výrobe.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spúšťa projekt s názvom "Zelená nafta". Priniesť má vyššiu efektívnosť rastlinnej a živočíšnej výroby, ako aj zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských farmárov, oznámila v piatok na brífingu podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) za účasti poslankyne Národnej rady SR Evy Antošovej (SNS) a generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Štefana Rybu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down