24.11.2022 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Víťazstvo pre kapry?

Predaj živých kaprov sa postupne presúva do úzadia. Od praktiky, ktorá bola v minulosti často označená za nehumánnu, odstupuje čoraz viac obchodných reťazcov.

Živé kapry sa rozhodlo nepredávať päť slovenských reťazcov - Kaufland, Terno, Billa a Kraj nepredávajú živé kapry už od tohto roku; Tesco sa zaviazalo s touto praktikou skoncovať od roka 2023 ako vo svojich predajniach, tak aj v prípade iných predajcov pred svojimi obchodmi.
Reťazec Tesco v tomto roku upravil podmienky predaja živých rýb tak, že ak si zákazník vyberie kapra, odborník - profesionál ho na mieste usmrtí. Zákazníci si budú môcť kúpiť chladené a mrazené podkovičky kaprov v oddelení rýb. V ponuke nájdu aj obľúbeného lososa, filety tresky, steak z tuniaka, pstruha, zubáča či šťuku.
Kapry si zaslúžia našu ochranu rovnako ako každé iné zviera. A každý ďalší záväzok firiem, ktoré sa rozhodnú im túto ochranu zabezpečiť, posúva našu spoločnosť o krok vpred,“ vysvetlil Martin Smrek, predseda ochranárskeho združenia Humánny pokrok. To už dávnejšie upozorňovalo na bolestivé a drastické praktiky, ktoré sprevádzajú tieto zvieratá na ceste z rybníka na tradičný vianočný stôl. Každoročne len počas vianočných sviatkov sa to podľa odhadov týka až milióna kaprov.
„Počínajúc výlovom sú kapry v tomto procese vyhladované, opakovane vystavované stresu, bolestivej manipulácii, duseniu sa – často v igelitových taškách bez vody – a neošetreným zraneniam. Na konci ich čaká leptanie očí a žiabier chlórovou vodou vo vani a brutálne, neodborné zabitie,“ vysvetlil predseda združenia.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down