23.04.2014 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda nechráni pôdu pred cudzincami, ale obmedzuje svojich obyvateľov

Vláda nezmyselným zákonom nechráni pôdu pred nákupom cudzincami, ale obmedzuje svojich obyvateľov a znehodnocuje ich majetok. Uviedol to opozičný poslanec Národnej rady SR Zsolt Simon (Most-Híd) v reakcii na návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý dnes odobrila na skrátené legislatívne konanie vláda SR.

"Keby vláda a odborníci z Komjatíc chceli zakázať cudzincom nákup slovenskej pôdy, tak by ako podmienku nákupu uviedli, že kupujúci je štátnym občanom Slovenskej republiky a má na jej území minimálne trvalý pobyt 5 rokov," priblížil.
V predloženom znení zákona sa podľa Simona však len zvýhodňuje pár ľudí v obci, ktorí si môžu pôdu kúpiť a obmedzuje sa 1,5 až 2 milióny vlastníkov tým, že sa určuje, komu môžu svoju pôdu predať. "Výsledným efektom bude zníženie ceny pôdy a znehodnotenie vlastníctva občanov," myslí si opozičný poslanec.
Toto opatrenie podľa neho treba vnímať aj v kontexte zmien, ktoré vláda prijala v minulom roku, keď vytvorila priestor na 25-ročný prenájom pôdy. "Neodbornosť sa prejavuje v plnej nahote. Zahraniční a ani slovenskí záujemcovia si nemôžu kúpiť pôdu na podnikanie, ale prenajať ju na 25 rokov s automatickým predĺžením na 50 rokov. Prenájom na 25 rokov či 50 rokov sa však rovná takmer vlastníctvu," dodal Simon.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down