05.05.2021 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlani čelilo potravinovým krízam o takmer 20 miliónov ľudí viac ako v roku 2019

Minulý rok čelilo potravinovým krízam o takmer 20 miliónov ľudí viac ako rok predtým. Na príčine boli ozbrojené konflikty, pandémia ochorenia COVID-19 a extrémy počasia. A výhľad na tento rok je opäť pochmúrny, konštatuje vo svojej správe humanitárna organizácia Global Network Against Food Crises (Globálna sieť proti potravinovým krízam).

Organizácia, ktorú v roku 2016 založili Európska únia (EÚ) a OSN, varovala tiež, že akútna potravinová neistota sa od roku 2017, keď zverejnila svoju prvú výročnú správu o potravinových krízach, ďalej zhoršovala.
"Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme prerušili tento začarovaný kruh. V 21. storočí nie je miesto pre hladomor a hlad," uviedol generálny tajomník OSN António Guterres. Dodal, že konflikt a hlad je potrebné riešiť spoločne, pretože sa navzájom zosilňujú.
Akútna potravinová neistota na úrovni krízy je definovaná ako nedostatok potravy, ktorý ohrozuje životy, existenciu alebo oboje. Podľa najnovších údajov v minulom roku zasiahla minimálne 155 miliónov ľudí, čo je najvyšší počet za päťročnú existenciu vyhodnocovania týchto údajov.
Globálna sieť pritom neočakáva, že sa situácia v tomto roku zlepší, predovšetkým v dôsledku konfliktov, ale aj pokračujúcim opatreniam spojených s pandémiou.
Zo správy ďalej vyplýva, že dvaja z troch ľudí postihnutých potravinovou krízou v minulom roku boli z Afriky, ale ani ďalšie časti sveta neboli ušetrené. Medzi najviac postihnuté krajiny patrili Jemen, Afganistan, Sýria a Haiti.
"Pandémia ochorenia COVID-19 odhalila krehkosť globálneho potravinového systému a potrebu spravodlivejších, udržateľnejších a odolnejších systémov," uviedli EÚ, Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Svetový potravinový program OSN a Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) v spoločnom vyhlásení.
"Je potrebná radikálna transformácia našich agropotravinárskych systémov. Ak sa súčasné trendy nezmenia, frekvencia a závažnosť potravinových kríz sa zvýši," pokračuje vyhlásenie.
Podľa tohoročnej správy v Burkine Faso, Južnom Sudáne a Jemene bolo vlani v najťažšej alebo "katastrofickej" fáze potravinovej neistoty 133.000 ľudí, ktorí potrebovali okamžité kroky na odvrátenie smrti a úplného kolapsu ich existencie.
Ďalších minimálne 28 miliónov ľudí sa nachádzalo v stave "núdze" a delil ich už len krok od vyhladovania, takže potrebovali tiež urgentnú pomoc na záchranu životov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down