09.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlnovník rascový – významný škodca rasce

Vlnovník rascový (Aceria carvi) predstavuje najvýznamnejšieho škodcu rasce, ktorá je jeho hlavnou hostiteľskou rastlinou. Napáda ju v prvom aj druhom roku vegetačného obdobia. Podstatne znižuje jej úrodu.

Nažky rasce sú malé, deformované alebo sa vôbec nemusia tvoriť. Škodca patrí do triedy pavúkovce. Počas prvého roku sú príznaky ťažko rozpoznateľné. Pri silnom napadnutí listy kučeravejú a bývajú deformované. Listy môžu vykazovať aj znaky vädnutia.

Počas druhého roku sa škodca živí na listoch a kvetoch. Napadnutie na listoch sa prejaví tvorbou drobných svetlých škvŕn. Jednotlivé kvietky sú deformované, ružovej, fialovej a zelenej farby. Premieňajú sa na hálky. Celé súkvetie býva rovnako deformované a kompaktné. Napadnutá hostiteľská rastlina tvorí viac súkvetí.

Dospelé jedince (imága) majú pretiahnuté belavé telo červovitého tvaru s dvomi pármi nôh. Larvy sú podobné imágam a v súkvetí nie sú viditeľné voľným okom. Imága prezimujú na vegetačných vrcholoch rasce. Živia sa rastlinnými šťavami v marci. V apríli samičky kladú vajíčka na listy a po dvoch týždňoch sa objavia imága.

Pri priaznivých podmienkach sa škodca rýchlo rozmnožuje a môže vytvoriť niekoľko generácií. Do porastov sa šíri pasívne vetrom; v rámci porastu sa šíri aj aktívnym pohybom.

Medzi preventívne opatrenia regulujúce škodcu patrí znížiť šancu nájsť svojho hostiteľa, a to: pomocou neskoršieho výsevu, nezakladať nové porasty v blízkosti existujúceho porastu a v smere prevládajúceho vetra, nepoužívať osivo z napadnutých porastov a odporúčaná je hlboká orba po zbere. V súčasnosti nie sú proti vlnovníkovi rascovému povolené žiadne chemické prípravky na ochranu rastlín.

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down