29.05.2018 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vo včelárstve máme veľmi málo profesionálov

Hoci včelárenie patrí k najstarším remeslám na svete, na Slovensku pôsobí len pár desiatok včelárov, ktorí sa mu venujú profesionálne. Sú to chovatelia, ktorí sa starajú o viac ako 220 včelích kolónií a ich hlavný zdroj príjmu pochádza z práce so včelstvami. Jedným z nich je Ing. Tibor Jókay.

rn reportáž

Jeho včelnica sa nachádza v čistom prírodnom prostredí požitavských lúk. Na okraji mesta Želiezovce, neďaleko rieky Hron, obhospodaruje 400 produkčných včelstiev.
Tibor Jókay začal s chovom včiel pred 40 rokmi. Najprv ako hobby, popri zamestnaní. „Každý deň po práci som sa staral o 150 - 160 včelstiev. Neskôr, keď som sa postavil na „vlastné nohy“, ich počet som zvýšil na 300, a keď sa ku mne pričlenil aj zať, dvihli sme stavy kmeňových včelstiev na 400. Podstatné však je, že z medu som prešiel na peľové produkty, to znamená, že som diverzifikoval a úroveň finalizácie zvýšil na maximum,“ uviedol zanietený včelár, ktorý pred 10 rokmi založil Výrobno-odbytové družstvo slovenských včelárov, S. AMBROSIUS s. r. o. a jeho včelnica bola uznaná za ukážkovú včelnicu farmárskeho typu, charakteru Regionálneho včelárskeho centra pre oblasť Nitrianskeho kraja. Dnes jeho produkciu tvorí okolo 15 ton medu ročne a stovky kilogramov peľu, ktoré zberá vo vlastnoručne vyrobených dnách s peľochytmi.
Podľa jeho slov, včelárenie je veľmi sofistikovaná činnosť. Pokiaľ včelár chce prosperovať, musí byť vzdelaný. Zvyčajne ubehne aj desať rokov, kým sa z neho stane ozajstný včelársky majster. A tiež si to vyžaduje nazhromaždiť kapitál.
„Z včelárenia sa nedá hneď profitovať. Na to treba skúsenosti. Preto robím aj školenia, prednášky a kurzy. Je v mojich možnostiach, ale i povinnosťou ako krajského odborného poradcu pre včelárstvo, odovzdávať praktické skúsenosti mladým, začínajúcim i pokročilým včelárom,“ hovorí Tibor Jókay, ktorý je aj predsedom včelárskej organizácie v Želiezovciach.

Reportáž je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 22.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down