29.11.2023 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vo Veľkom Horeši ukončili cezhraničný projekt zameraný na technické konope

Slávnostným odovzdaním budovy EXPO a záverečnou konferenciou ukončujú v utorok Vo Veľkom Horeši v okrese Trebišov cezhraničný projekt zameraný na rozvoj výrobnej a predajnej infraštruktúry založenej na priemyselnom konope.

TASR o tom informoval projektový manažér Gabriel Kiss.
        Cieľom projektu bolo zlepšenie trvalo udržateľného využívania miestnych prírodných a ľudských zdrojov prostredníctvom rozvoja výroby a predaja výrobkov s vysokou pridanou hodnotou, vytvárania pracovných miest a šírenia vedomostí a know-how o hospodárení a spracovaní konope. Ako pripomenul, technické konope je konkurencieschopné a môže slúžiť ako surovina pre výrobky spracovateľského, potravinárskeho, stavebného a kozmetického priemyslu.
        Partnermi projektu boli obec Karos a Veľký Horeš. Kým v maďarskej obci vznikla výrobná hala a experimentálna výskumná stanica na udržiavanie a rozmnožovanie odrôd vhodných na kultivačné účely, vo Veľkom Horeši zriadili priestor na demonštráciu výrobkov a organizovanie odborných podujatí.
        "Budova EXPO vznikla rekonštrukciou 90 rokov starej, nevyužívanej budovy, bývalej základnej školy. V zrekonštruovanej budove sa budú prezentovať výsledky dosiahnuté maďarskými partnermi slovenským spoločnostiam a súkromným podnikateľom a budú sa organizovať propagačné a školiace podujatia s cieľom rozvoja pestovania a spracovania priemyselného konope," spresnil Kiss s tým, že úvodné podujatie s odbornými prednáškami sa tu uskutočnilo v pondelok (27. 11.). Do konca roka by mala byť v budove inštalovaná aj expozícia zameraná na jeho historickú prípravu.
        Celkový rozpočet projektu financovaného prevažne z eurofondov predstavoval viac ako 1,26 milióna eur. Rozpočet obce Veľký Horeš dosiahol vyše 646.000 eur, pričom spolufinancovanie samosprávy predstavovalo približne desať percent z toho.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down