V polovici novembra 2024 sa vo Zvolene uskutočnil tradičný odborný seminár spoločnosti Limagrain Slovakia, s. r. o., v rámci ktorého predstavili hybridy kukurice LGAN v kontexte výsledkov dosiahnutých „na poli a v maštali“ s čím úzko súvisí nielen kvalita silážnej kukurice, ale i optimálny termín zberu. Hosťami podujatia boli MVDr. Tomáš Mitrík, Ph.D. a MVDr. Andrej Mitrík – obaja zo spoločnosti FeedLab, ktorí objasnili ako dosiahnuť kvalitu a chutnosť kukuričnej siláže, proces silážovania a chyby, ktoré sa počas neho môžu vyskytnúť. Záver patril digitálnym nástrojom aplikácie agrility v téme „Ako sledovať porasty kukurice priamo z počítača“.
Hostí podujatia privítal Ing. Eduard Hanina, LGAN špecialista spoločnosti Limagrain. Pripomenul, že končiaca sa sezóna bola poznamenaná veľmi nestálym priebehom počasia, hlavne silnými až extrémnymi dažďami už od začiatku roka, ale aj vlnami horúčav a sucha, s výraznými rozdielmi medzi regiónmi.
Hybridy kukurice LGAN v kontexte výsledkov pokusov
"Šľachtenie kukurice je celkom iné ako pred pol storočím. Zmenilo sa kŕmenie kráv, ktoré pozostáva hlavne z kukuričnej siláže," uviedol Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain, ktorá kukuricu na siláž šľachtí desiatky rokov v samostatnom šľachtiteľskom programe, zameranom na vysoký obsah energie v kukuričnej rezanke a na čo najvyššiu stráviteľnosť vlákniny. „Čím je vláknina stráviteľnejšia, tým viac krmiva dokáže krava prijať za deň. Kvalitné krmivo má pozitívny dopad na zdravie a funkciu bachoru kravy," dodal J. Matuš.
Hybridy LGAN
O kvalite silážnych hybridov LGAN vypovedajú nespočetné výsledky v pokusoch ako aj v praxi. Je tomu tak aj v prípade najskoršieho silážneho hybridu LG 31.217 (FAO 230), ktorý v pokusoch, realizovaných na 23 rôznorodých lokalitách, dosiahol v porovnaní s konkurenciou v priemere +štyri percentá v úrode navyše. Rozdiel medzi najmenej výkonným a najvýkonnejším hybridom bol v rozpätí desiatich percent. V prípade stráviteľnosti vlákniny bol rozdiel štyri stupne DINAG, pričom každý stupeň predstavuje +0,25 litra mlieka na kravu denne, čo stojí za pozornosť. Podobne dobré výsledky dosiahol aj hybrid LG 31.224 (FAO 240). LG 31.277 (FAO 280), sucho-vzdorný silážny hybrid, sa na tvorbe mlieka podieľa najmä výbornou stráviteľnosťou vlákniny v kombinácii s nadpriemernou úrodou zelenej hmoty. Vo Francúzsku v post-registračnom skúšaní bol v rámci svojej skupiny druhý najvýkonnejší. Podobne sa mu darilo na Slovensku a v Česku. Od nastávajúcej sezóny 2025 má už svojho nasledovníka - LG 31.271. "Je to najúrodnejší hybrid v internom testovaní spoločnosti Limagrain, kde boli zaradené aj konkurenčné hybridy," uviedol J. Matuš. Rozhodujúca je kvalita siláže, stráviteľnosť vlákniny, vyjadrená číslom DINAG – v prípade LG. 31.271 na úrovni 102 percent v porovnaní s najmenej kvalitnými hybridmi v pokuse. V obsahu škrobu dosiahol 98 percent, čo v kombinácii s nadpriemernou úrodou, vysokou stráviteľnosťou vlákniny jednoznačne patrí medzi najkvalitnejšie a najvýkonnejšie hybridy na trhu s produkciou 28 702 kg mlieka z hektára.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.