29.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vojna obchodov s potravinami

Konfrontácia vytvára jeden z najvážnejších problémov súdržnosti spoločného trhu EÚ.

Európska komisia otvorila nový front v prehlbujúcom sa spore s vládami štátov strednej a východnej Európy kvôli obmedzeniam pre veľké zahraničné supermarkety. Bitka sa stala ešte krvavejšou minulý pondelok, keď Brusel oznámil, že začal hĺbkové vyšetrovanie, ktoré má zistiť, či nová daň, ktorú Varšava zaviedla, uprednostní menšie miestne supermarkety pred veľkými zahraničnými predajcami. Komisia trvá na tom, že Poliaci nesmú novú daň vyberať, kým vyšetrovanie nebude ukončené.

Poľský minister financií Paweł Szałamacha komentoval krok Európskej komisie ako "úspech lobistických skupín." Táto konfrontácia začína tvoriť jeden z najzávažnejších problémov pre súdržnosť jednotného trhu Európskej komisie pod vedením Jean-Claudea Junckera. Vlády v celej východnej Európe reagovali na mliečnu krízu v Európe a protesty poľnohospodárov tým, že priškrtili zahraničné supermarkety. Tvrdia, že poľnohospodári s malou vyjednávacou silou sú nútení prijať nespravodlivé zmluvy a znášať straty, zatiaľ čo veľkí obchodníci ťažia z nízkych cien mlieka a nenakupujú dostatok miestnych produktov. Komisia vyjadrila obavy, že požiadavky na vyššie nákupy miestnej produkcie alebo podporovanie domácich obchodných reťazcov je v rozpore s pravidlami jednotného trhu.

Protiopatrenia prichádzajú v rýchlom slede. Krajiny ako Rumunsko a Slovensko schválili zákony podľa ktorých musia supermarkety nakupovať viac miestnych produktov. Sofia navrhuje nový zákon, podľa ktorého by celý obal mal byť v bulharčine, namiesto dodatočných nálepiek . Maďarsko a Poľsko hľadajú možnosti, ako uvaliť na veľkých predajcov nové dane.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 39

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down