20.02.2018 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Voška jabloňová: škodca jablone i hrušky

Voška jabloňová (Aphis pomi) je v súčasnosti rozšírená vo všetkých oblastiach, v ktorých sa pestujú jablone. Patrí k významným škodlivým organizmom v oblastiach Európy, západnej Ázie a Severnej Ameriky.

Škodca sa môže živiť a vyvíjať na viacerých druhoch rastlín z čeľade ružovitých, najmä však na jabloni domácej, menej často na hruške obyčajnej, hlohu obyčajnom, mišpuli obyčajnej, ba dokonca bola pozorovaná aj na jarabine vtáčej. Pre vošku jabloňovú je charakteristické iba jedno vývinové štádium za rok.
Škodca môže spôsobovať značné škody, pretože vplyvom cicania sa výrazne spomaľuje rast výhonkov hostiteľských rastlín. Listy napadnutých rastlín sa skrúcajú a na ich spodnej strane sa nachádzajú kolónie vošiek. Silné napadnutia sú typické uschýnaním celých výhonkov. Napadnuté listy nemenia farbu, zostávajú po celý čas zelené. V prípade silného napadnutia hostiteľských rastlín sa v lete tvoria na vylučovanej medovici černe. Škodca prezimuje na jabloni ako lesklé čierne vajíčko na konároch v blízkosti pukov. Dospelé samičky majú telo trávovozelenej farby, pričom oči, sifunkuly a chvostík sú čierne. Pre nohy a tykadlá je typické bledšie sfarbenie, na koncoch hnedé.
Podľa niektorých autorov včasné jarné napadnutie je zvyčajne ešte málo významné a najväčšie škody vznikajú pri napadnutí rastlín na začiatku letného obdobia. V prípade napadnutia starších stromov sa poškodenie prejaví menej. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že škodlivosť vošky jabloňovej je priamo úmerná poveternostným podmienkam. Zvýšenú početnosť možno pozorovať vtedy, ak sa neurobila v jarnom období ochrana proti mladým vývinovým štádiám škodcu.
Z preventívnych ochranných opatrení možno spomenúť odstránenie zrezaných konárov zo sadu, zabezpečenie dobrej výživy stromov, správna starostlivosť o stromy a podporenie prirodzených nepriateľov vošiek, ako sú lienky, zlatoočky, dravé ploštice, pavúky a ďalší. Z registrovaných chemických prípravkov na ochranu rastlín je možné využiť nasledovné: Aceta, Calypso 480 SC, Green mospi, Midash 20 SL, Mospilan 20 SP, Pyrinex M22, Reldan 22, Zonna, Yoroi.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down