27.02.2018 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Voška skorocelová na jabloni i skoroceli

Voška skorocelová (Dysaphis plantaginea) patrí k významným škodcom jablone domácej aj v podmienkach Slovenska. Okrem Európy sa vyskytuje aj v Ázii, severnej Afrike a v Severnej Amerike. Hostiteľskými rastlinami sú okrem jabloni domácej aj jarabina a oskoruša. Voška skorocelová sekundárne napáda skorocel kopijovitý.

Škodca na jabloniach prezimuje v podobe čierneho podlhovastého vajíčka v pazuchách púčikov alebo voľne na konároch stromov. Približne v apríli, v období pučania, dochádza k liahnutiu samičiek - zakladateliek. Tieto vošky sú bezkrídle a pokryté voskovým popraškom. Zhruba do jedného mesiaca sa už rodia larvy a tvoria sa kolónie. V letnom období sa postupne objavujú v kolóniách okrídlené samičky, ktoré preletujú na rastliny skorocelu kopijovitého. Okrídlené jedince majú tmavozelenú farbu s lesklou škvrnou na brušku. Na skoroceli kopijovitom vošky cicajú na listoch a koreňoch. Na jeseň (september – október) preletujú vošky zo skorocelu kopijovitého naspäť na jabloň. Oplodnené samičky kladú zimné vajíčka na vetvičky jabloní. Škodca vytvára v priebehu roka niekoľko generácií, približne 6 - 9.
K sprievodným prejavom prítomnosti vošky skorocelovej na jabloni patrí kučeravenie listov, ich stáčanie a sfarbenie do fialova. Na spodnej strane listov, rovnako ako aj na výhonkoch, možno pozorovať kolónie škodcov. Pre mladé výhonky je typické ich zakrpatenie. Následkom poškodenia výhonkov sa plody vyvíjajú horšie, sú deformované a zakrpatievajú.
Z autorizovaných chemických prípravkov na ochranu rastlín možno využiť nasledovné: Aceta, Calypso 480 SC, Green mospi, Mospilan 20 SP, Pyrinex M22, Reldan 22, Zonna a Yoroi. Okrem toho proti voškám všeobecne (aj na jablone) sú povolené prípravky Nurelle D a Pirimor 50 WG a proti cicavým a žravým škodcom Decis EW 50, Delta EW 50 a Decis Protech. Odporúča sa využiť predjarný postrek a prípadný postrek pri zvýšenom zastúpení škodcu počas vegetačného obdobia.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down