12.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vozový park lesníkov sa rozrastá o nové ekovozidlá šetrné k prírode

Vozový park Lesov SR sa rozrastá o nové ekovozidlá, prvé putuje žilinskému odštepnému závodu. Ako TASR informoval hovorca podniku Radko Srnka, koncom januára si generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník prevzal z rúk riaditeľa Odštepného závodu lesnej techniky (OZLT) Róberta Kabinu kľúče od novej odvoznej súpravy TATRA T158 Phoenix EKO. Lesy SR sú jedným z mála výrobcov nákladných áut na Slovensku a zároveň výhradným producentom tohto typu odvoznej súpravy.

"Celkovo bude v priebehu tohto roku v stredisku strojárskej výroby OZLT vyrobených 22 nových odvozných súprav. Tie budú rozdistribuované na jednotlivé regionálne strediská lesnej techniky tak, aby bolo zabezpečené rovnomerné prerozdelenie vozidiel pre jednotlivé závody a v prípade možnosti ich vzájomná výpomoc. Servis vozidiel bude prebiehať vo vlastných dielňach," vysvetlil Kabina.
Počas štyroch rokov majú lesníci naplánovanú postupnú výmenu 50 z aktuálneho počtu 121 odvozných áut. Aktuálne je v prevádzke 46 vozidiel TATRA T158 Phoenix, z nich 26 je v prevedení eko - vybavených biologicky odbúrateľným hydraulickým olejom.
V konečnom výsledku to má znamenať, že do roku 2022 budú dve tretiny odvozných súprav vybavené hydraulickým olejom, ktorý sa v prípade poruchy v krátkom čase rozloží na neškodné látky pre prírodu. "K tomuto kroku nás neprinútila žiadna legislatíva. Pristúpili sme k nemu z dôvodu šetrnejšieho vzťahu k životnému prostrediu hlavne v oblastiach ochranných pásiem vodných zdrojov a národných parkov," zdôraznil Staník.
"Od nových vozidiel očakávame zníženie spotreby pohonných hmôt a zvýšenie nasadenia spoľahlivých vozidiel šetrnejších voči životnému prostrediu. Rovnako zlepšenie prostredia pre pracovníkov, ktorým budú vozidlá pridelené," dodal Kabina. Poznamenal, že celá jazdná súprava využíva najnovší brzdový systém, zároveň je vybavená vážiacim systémom so sledovaním celkovej hmotnosti súpravy, čo má predísť možnému preťaženiu nesprávnym rozložením nákladu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down