06.05.2024 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv chirurgickej kastrácie na welfare a produkciu prasiat

Chirurgická kastrácia niekoľkodňových prasiat je zootechnická procedúra, ktorá je bežne praktizovaná v Európe i USA. Vo väčšine prípadov však zvieratám nie sú podané žiadne prostriedky na utlmenie bolesti. Vedecké poznatky ale ukazujú, že prasatá pri kastrácii pociťujú intenzívnu bolesť.

Bolesť spôsobená kastráciou trvá približne 5 dní. Okrem toho má kastrácia aj iné negatívne vplyvy na welfare a produkciu prasiat. V článku sa tiež diskutuje o možných úpravách praxe kastrácie a jej alternatívach.
Hlavným dôvodom kastrácie prasiat je odstránenie výrazného kančieho pachu, ktorý by inak zaznamenala väčšina konzumentov pri tepelnej úprave bravčového mäsa. Pach vzniká v období puberty nahromadením skatolu a androstenónu v tukovom tkanive. Ďalšími dôvodmi kastrácie sú zlepšenie manipulácie so zvieratami a zníženie ich agresivity a prejavov sexuálneho správania.
Podľa De Briyne a kol. (2018) je v Európe kastrácia najčastejšie vykonávaná chirurgicky, pričom takto kastrovaných je približne 75 % prasiat. Pred kastráciou sa zvieraťu znemožní pohyb (napr. držaním za nohu dolu hlavou) a miešok je prerezaný skalpelom najčastejšie dvomi vertikálnymi rezmi. Potom sa odstráni tkanivo obklopujúce semenníky, ktoré sa oddelia prerezaním spermatického kordu. Najčastejšie sa kastrujú niekoľkodňové kančeky, ktorým väčšinou nie sú podané žiadne prostriedky na utlmenie bolesti. Táto prax je v súlade s legislatívou EÚ, ktorá umožňuje prasatá do 7. dňa veku kastrovať bez podania prostriedkov na utlmenie bolesti. To je v rozpore s vedeckými štúdiami, ktoré jednoznačne ukazujú, že aj kastrácia prasiatok mladších než 7 dní je bolestivá. Niektoré krajiny EÚ (napr. Francúzsko) si v súlade s týmito zisteniami už svoju legislatívu sprísnili, a kastrácia prasiat bez použitia aspoň lokálnej anestézie už tam nie je povolená. Na Slovensku ani v Česku k podobnej úprave legislatívy zatiaľ nedošlo.

Viac sa dočítate v príspevku Mgr. Kataríny Bučkovej, Ph.D. v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down