27.10.2022 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv enrichmentu na produkciu ošípaných

Pod pojmom enrichment rozumieme obohacujúce prvky v ustajnení, vďaka ktorým môžu zvieratá lepšie realizovať prirodzené správanie. Enrichment má potenciál významne zlepšiť welfare (životnú pohodu) hlavne tých druhov domácich zvierat, ktoré sú ustajnené v prostredí s minimálnym množstvom podnetov a preto môžu trpieť nudou.

Medzi takéto druhy patria aj ošípané, ktoré sú prirodzene veľmi zvedavé a aktívne zvieratá so silnou motiváciou prejavovať správania súvisiace s hľadaním potravy. K takému správaniu patrí predovšetkým rytie, ale aj hryzenie, žuvanie či oňuchávanie. Enrichment pre ošípané by mal preto aspoň čiastočne túto motiváciu uspokojiť.
Ako enrichment sa pre ošípané najčastejšie používa slama v rôznej forme. V prípade roštového ustajnenia sa využívajú najmä drevené, plastové alebo kovové predmety. Z hľadiska atraktivity je však pre ošípané najvhodnejší dobre deformovateľný enrichment, ktorý má potenciál uspokojiť správania späté s hľadaním potravy. Takýmto enrichmentom môže byť okrem slamy napríklad čerstvo nasekaná tráva, seno alebo hubový kompost.
Drevené, plastové či kovové predmety sú, naopak, pre ošípané málo atraktívne, pretože nedokážu dobre uspokojiť správania súvisiace s hľadaním potravy. Atraktivitu takéhoto enrichmentu ale môže zvýšiť poskytnutie viacerých predmetov (ideálne rozdielnych) alebo ich pravidelné obmieňanie.
Enrichment je najlepšie rozmiestniť na viaceré miesta v ustajnení tak, aby ošípané nemali problém s ním manipulovať. V prípade, že je atraktívny enrichment umiestnený len na jedno miesto, budú ho využívať hlavne dominantné jedince. V skupine tiež dôjde k zvýšeniu počtu konfliktov (a tak aj poranení), pretože jedince budú o enrichment bojovať. Ako enrichment by nemali byť použité predmety, ktoré môžu zvieratám spôsobiť zranenie (napr. pri prehltnutí jeho častí).

Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 43.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down