29.10.2021 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv enrichmentu na zdravie ošípaných

Enrichment je akékoľvek obohatenie prostredia, ktoré umožňuje zvieratám lepšie realizovať prirodzené správanie, čím zvyšuje ich životnú pohodu. Môže ísť o rôzne substráty, materiály či hračky, ale aj o zníženie hustoty zvierat.

Vplyvy enrichmentu na produkciu a správanie prasiat sú pomerne dobre známe, pretože na túto problematiku existuje množstvo vedeckých poznatkov. V článku však prinášam prehľad aktuálnych poznatkov o vplyve enrichmentu na zdravie ošípaných.

Existuje relatívne veľké množstvo vedeckých prác, ktoré študovali vplyv enrichmentu na produkciu, fyziológiu a správanie prasiat. Pri ošípaných ustajnených s efektívnym enrichmentom boli zistené vyššie hmotnostné prírastky, vyššia kvalita mäsa, ale aj lepšia schopnosť zvládať stres (napr. počas transportu na bitúnok).
Prasatá chované v adekvátne obohatenom prostredí prejavujú aj menej negatívnych a viac pozitívnych správaní. Prasatá sú zvedavé zvieratá, ktoré by až 75 % svojho času trávili hľadaním potravy. Medzi správania späté s hľadaním potravy patrí rytie, hryzenie, žuvanie či oňuchávanie prostredia. V prípade, že prasatám chýba enrichment, ktorý im umožňuje tieto správania dobre realizovať, častejšie sa pri nich vyskytujú negatívne (nežiaduce) správania. Medzi tieto správania patrí napríklad poškodzujúce sociálne správanie. Poškodzujúce sociálne správanie je orientované na iné jedince a môže viesť k ich poraneniam. Z repertoáru tohto správania sa najčastejšie vyskytuje vzájomné hryzenie uší a chvostov.

Viac sa dočítate v príspevku Mgr. Kataríny Bučkovej, Ph.D. v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 43.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down