24.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv vysokých teplôt na teľatá a dojnice

Priemerná teplota zemského povrchu podľa posledných údajov prognostikov stúpne do konca 21. storočia o 2 až 5 ºC. O tomto trende sa už prestáva pochybovať, stále si potvrdzujeme, že počet dní s extrémne vysokými teplotami, ktoré podstatne ovplyvňujú životné prejavy zvierat, neustále narastá.

Veď toľko tropických dní a nocí na našom území ešte zrejme nebolo. Roky 2015 až 2017 boli z globálneho hľadiska dokonca tie najteplejšie. Aj leto roku 2018 sa ukázalo ako mimoriadne horúce. A to nielen výškou teplôt, ale aj dlhým trvaním horúcich periód. Zaznamenali sme a pocítili na vlastnom tele nezvyčajne dlhú vlnu horúčav. Meteorológovia zaznamenali dokonca až 24 dní dlhé obdobia, počas ktorých vystúpili teploty nad 30 ºC. Tak­mer let­ným tep­lo­tám sme boli vy­sta­vení už v ap­ríli 2018; podľa me­raní bol ap­ríl vô­bec naj­tep­lej­ším v his­tó­rii. Teplé počasie spôsobil prílev teplého vzduchu z juhu. Nad naše územie sa dokonca dostal piesok až zo Sahary.
Väčšina chovateľov na ochranu hospodárskych zvierat nie je dostatočne pripravená a to im môže spôsobiť významné ekonomické straty. Budeme musieť uvažovať o ustajnení a technologických systémoch, ktoré budú redukovať tento negatívny vplyv klimatických extrémov. Predovšetkým je dôležité poznať bezprostredný vplyv na zmenu úžitkových parametrov zvierat.
Cieľom série odborných článkov je na základe vedeckých poznatkov, výsledkov svetového aplikovaného výskumu a dlhodobého hodnotenia VÚŽV Nitra vysvetliť princípy pôsobenia vysokých teplôt na hovädzí dobytok a vypracovať návrhy pre zmiernenie ich škodlivých vplyvov na úžitkovosť.

Celý článok prof. Ing. Jana Broučka, DrSc., PhD.  z NPPC - VÚŽV Nitra - je uverejnený v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 21.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down