20.11.2013 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vstup do lesov by mal zostať pre ľudí bezplatný

Možnosť vstupovať do lesov, pohybovať sa po lesných cestách za nezárobkovým účelom, najmä za rekreáciou, by, tak ako doteraz, mala zostať pre verejnosť bezplatná. Vyplýva to z dnešného rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o vládnej novele zákona o lesoch. Rokovanie o nej bolo nakoniec prerušené do utorka 26. novembra, a to pre vysoký počet nezapracovaných vládnych, ale aj opozičných pozmeňovacích návrhov k zákonu.

Pozmeňovací návrh aj k problému lesných ciest predložili poslanci NR SR Tibor Lebocký a Ľuboš Martinák (obaja Smer-SD). "Pozitívne reakcie aj opozičných poslancov naznačujú po dnešnom rokovaní vo výbore, že zákon by mal prejsť určite vyšším počtom hlasov, ako sú len hlasy vládnych poslancov," spresnil dnes pre TASR Lebocký.
"Pri prečítaní nášho pozmeňujúceho návrhu je úplne zrejmé, že akýkoľvek súhlas od vlastníka lesa v prípade jazdy na bicykli alebo pohybu peších alebo pri jazde na koňoch sa určite nebude vyžadovať. V prípade používania motorových vozidiel sa bude rozlišovať, či je to jazda za účelom dosiahnutia zisku na lesných pozemkoch, alebo len za účelom bežnej rekreácie," zdôraznil.
Pri využívaní lesných ciest na podnikateľské účely jestvuje podľa Lebockého v prvom rade zo zákona možnosť dohodnúť sa na použití lesného pozemku s jeho vlastníkom. "V prípade nedohody je možnosť riešenia vstupu súdnou cestou," zdôraznil.
Zároveň poznamenal, že dnešné rokovanie k zákonu o lesoch vníma ako nadštandardne otvorené, pretože sa podľa neho miestami možno pri rokovaní výboru nedodržiaval zákon o rokovacom poriadku. "Výmena názorov medzi opozičnými a vládnymi poslancami však naznačuje, že sa nájde v mnohých prípadoch názorový konsenzus a že bude možná dohoda na takých pozmeňujúcich návrhoch, ktoré budú znamenať skutočné vylepšenie znenia vládneho návrhu zákona," priblížil.
"Rokovanie sa prerušilo, pretože bolo predložených pomerne veľa pozmeňujúcich návrhov a žiaľ, niektorí poslanci, najmä z opozičného spektra, svoje pozmeňujúce návrhy nepredložili v zákonom predpokladanej písomnej podobe, ale len verbálne. To nie je dostačujúce na to, aby sa k nim mohol vyjadril predkladateľ, teda Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR," zdôvodnil Lebocký prerušenie rokovania o zákone do najbližšieho utorka.
Opozičný poslanec Zsolt Simon (Most-Híd) zhodnotil zákon o lesoch v navrhovanej podobe z dielne MPRV SR "za veľmi zlý, pretože pri lesných cestách má byť najskôr dohoda s vlastníkom cesty a až potom bude možný vstup". "Tá istá cesta však môže pritom slúžiť niekoľkým vlastníkom ako jediný spôsob prístupu k svojmu vlastníctvu. Nie je to správne riešenie aj preto, lebo mnohé z lesných ciest boli odovzdané vlastníkom bezplatne po roku 1991, kedy dostali popri lesnej pôde aj štátnu investíciu vo forme lesnej cesty," dodal Simon.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down