04.05.2018 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Výchova“ budúcich producentiek mlieka

Prvé dni života teľaťa sú rozhodujúce pre celý následný a úspešný odchov. Áno, pokiaľ sú perfektne zvládnuté. Práve v tomto okamihu sa začína „výchova“ budúcich producentiek mlieka.

Avšak, aby sa dospelo k tomuto úspešnému výsledku už za žiaducich 22 - 24 mesiacov, musí byť budúca vysokoúžitková krava vychovávaná poučeným chovateľom,  ovládajúcim tie najzákladnejšie praktiky a rutiny, ktoré teľatám umožnia získať už od narodenia veľmi silný imunitný systém. Ten musí kontinuálne zabraňovať premoreniu celého stáda alimentárnymi a respiratórnymi chorobami, neskôr mastitídami, krívaniam, atď. Toto všetko plne závisí od toho, aká úroveň prevencie a hygieny sa pri odchove teliat dosiahne.
Čo najčastejšie pozorovať teľatá - to je hlavnou úlohou chovateľa pri prevencii ochorení. Chovatelia vedia, že teľatá sú až pozoruhodne húževnaté. Navyše, väčšinou majú veľmi dobré šance k prežitiu za predpokladu odpovedajúceho času odchovu  a úrovne starostlivosti, ktorú im chovateľ venuje.
Období narodenia teľaťa so sebou vždy prináša novorodenecký stres, včítane obdobia s nízkym zásobením organizmu kyslíkom. Ťažké pôrody tieto problémy samozrejme umocňujú. Bezprostredne po narodení sa v priebehu niekoľkých minút musí organizmus novorodeného teľaťa „prebudovať“ z ideálneho prenatálneho života v maternici, na vonkajšie, veľmi drsné prostredie. Musí sa naučiť dýchať, odstrániť odpadové látky z prenatálneho života, vytvárať telesné teplo a udržovať si stabilnú telesnú teplotu, zmeniť krvný obeh, naučiť sa prijímať mledzivo, mliečny nápoj, štartér i vodu. Každý tento prvok, resp. celý systém je závislý od toho druhého. Všetko musí vytvárať rovnovážny stav - homeostázu.  Pokiaľ sa všetky tieto systémy prispôsobia a upravia, potom možno reálne predpokladať, že v ďalšom priebehu života teľaťa sa problémy so zdravím budú vyskytovať len zriedka.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 19.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down