01.06.2020 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výdatné zrážky spomalili práce na poliach vo viacerých regiónoch

Výdatné zrážky spomalili práce na poliach vo viacerých regiónoch. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

"Naši poľnohospodári zaznamenali v posledných dňoch vo viacerých oblastiach Slovenska výraznejšie zrážky, čo mierne zlepšilo aktuálny stav porastov. Extrémne sucho, ktoré pociťovali pestovatelia prakticky od začiatku jari, však bude mať negatívny vplyv na množstvo aj kvalitu úrody," priblížil.
Informoval, že výsev jarín je už vo všetkých regiónoch ukončený. Poľnohospodári sa aktuálne zameriavajú na ošetrovanie porastov. Výdatné zrážky z posledných dní spomaľovali práce na poliach na väčšine územia Slovenska.
Daždivé počasie podľa neho ovplyvnilo aj poľnohospodárov v Bratislavskom kraji. Vinohradníci v tomto regióne napriek používaniu dostupných opatrení evidovali na viniči škody veľkého rozsahu spôsobené premnoženou poľovnou zverou. V trnavskom regióne sa zvýšil výskyt chorôb a pretrvávajú problémy s ničením burín.
"Poľnohospodári z južných okresov našej krajiny hlásili v posledných dňoch výdatnejšie zrážky a s tým spojené prerušované práce na poliach. V regióne Nitra zaznamenávali zrážky len lokálne," spresnil Korpáš.
V oblasti Banskej Bystrice niektorí poľnohospodári podľa jeho informácií museli vykonať vyorávku repky na veľkej ploche, a to z dôvodu slabého vzchádzania porastov.
V najsevernejších oblastiach Slovenska stihli podľa jeho slov pred dažďami vysiať posledné plochy jarných plodín. Na Kysuciach skomplikoval počas jarných prác poľnohospodárom život mráz a poľovná zver.
"Na východe našej krajiny už začal zber krmovín na ornej pôde a na trvalých trávnych porastoch. Naplno sa rozbehla aj pasienková sezóna. Deficit vlahy je však na viacerých miestach citeľný. Dolný Zemplín je navyše bez možnosti zavlažovania. Za prvé štyri mesiace spadlo v rámci celého Košického kraja v priemere len 40 milimetrov (mm) zrážok. Z toho dôvodu utrpeli najmä porasty ozimín a repky. Niektoré poľnohospodárske subjekty museli plodiny vyorať a nahradiť ich alternatívou - kukuricou alebo sójou," dodal Korpáš.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down