16.12.2014 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výhrady SR v rámci ekologického poľnohospodárstva sú zohľadnené

Talianske predsedníctvo v EÚ v rámci rokovaní Rady EÚ pre poľnohospodárstvo nepresadilo všeobecný prístup k ekologickej poľnohospodárskej výrobe, zabezpečilo však, že všetky prediskutované zmeny budú slúžiť ako podklad pre ďalšie rokovania.

V rozhovore pre TASR to dnes v Bruseli uviedla štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva SR Magdaléna Lacko-Bartošová, ktorá zdôraznila, že Slovensku sa podarilo presadiť všetky výhrady, ktoré predstavilo v spoločnej deklarácii krajín V4+3 (Vyšehradská skupina + Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko).
Štátna tajomníčka pripomenula, že v rámci bohatej koncoročnej agendy Rady ministrov prebiehali silné diskusie ohľadom posilnenia politiky EÚ pre mladých poľnohospodárov, najmä v otázke ich prístupu k bezúročným úverom a výmene profesijných skúseností, zručností a inovačných nápadov prostredníctvom programu, ako je Erasmus. Tieto krátkodobé pobyty by mohla mať finančne na starosti národná alebo európska sieť pre rozvoj vidieka.
Podobné diskusie sú založené na memorande medzi Európskou komisiou a Európskou investičnou bankou (EIB) o porozumení a spolupráci v poľnohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorý obe inštitúcie podpísali v júli tohto roku.
"Niektoré štáty sa obávajú, že pokiaľ by mladí poľnohospodári mali úver s nulovým úročením, že by to malo negatívny vplyv na cenu pôdy, mohlo by to zdvihnúť ceny pôdy," upozornila Lacko-Bartošová na obavy niektorých krajín v tomto smere.
Dodala, že predpoklad je taký, že k bezúročným pôžičkám by mali mať prístup mladí poľnohospodári s profesionálnymi zručnosťami, ktorí by predložili dobrý podnikateľský plán v oblasti rozvoja vidieka. Zatiaľ sa nehovorilo o možných stropoch pôžičiek alebo termíne, kedy by to vstúpilo do platnosti.
Príčinou je aj skutočnosť, že len 7,5 % poľnohospodárov v EÚ má menej ako 35 rokov (vyše 30 % je nad 65 rokov), pričom v únii je viac ako 5 miliónov mladých nezamestnaných. Je tu logická snaha dostať do agrosektora viac mladých ľudí aj touto cestou.
Lacko-Bartošová pripomenula, že talianske predsedníctvo v EÚ sa výrazne venovalo nariadeniu o ekologickej poľnohospodárskej výrobe, avšak aj napriek istému pokroku v tejto oblasti sa nepodarilo prijať všeobecný prístup členských krajín, čiže rada zatiaľ nemôže začať trialóg s Európskym parlamentom.
Talianske predsedníctvo však dnes predložilo politické usmernenie, na základe ktorého určilo priebeh ďalších debát o tomto návrhu. Slovenská diplomatka ocenila, že v tomto politickom usmernení sú plne rešpektované všetky výhrady, ktoré Slováci predložili v spoločnej deklarácii skupiny V4+3. Ide o menej delegovaných aktov, zachovanie štatútu zmiešaných fariem, aby mohli ďalej fungovať, možnosť výnimiek pre neekologické osivo a zvieratá i neekologické zložky na prípravu potravín a krmív, možnosť označovať produkty vyrobené v období konverzie a odmietanie geneticky modifikovaných plodín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down