05.11.2014 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba piva v EÚ dáva prácu okolo dvom miliónom ľudí

Europarlamentný pivný klub v Bruseli je neformálna platforma zameraná na poslancov Európskeho parlamentu (EP), aby podporovali výrobu piva v Európskej únii. Začatím nového päťročného mandátu europarlamentu je snaha dostať do tohto klubu nových poslancov a prilákať pozornosť zákonodarcov EÚ na jedno z najtradičnejších výrobných odvetví v Európe.

BRATISLAVA. Pre TASR to uviedla prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlia Hurná, ktorá na podujatí pivného klubu v utorok (4.11.) večer zastupovala záujmy slovenských pivovarníkov.
Hurná pripomenula, že ide o neformálnu platformu, ktorá funguje už od roku 1995, a ktorej cieľom je informovať europoslancov o súčasnom stave pivovarníckeho priemyslu v EÚ. Pozvánku na podujatie klubu dostalo podľa jej slov všetkých 751 členov europarlamentu, pretože začalo nové päťročné obdobie a v EP je veľa nových mien.
"Výroba piva je jedným z najtradičnejších remesiel, aké v Európe máme, je spojené s kultúrou a tradíciou. Podľa našich údajov vďaka pivu sú v Európskej únii vytvorené asi dva milióny pracovných miest, čo je napríklad Brusel a Amsterdam dokopy," uviedla Hurná.
Dodala, že jedným z okruhov, ktorým sa Europarlamentný pivný klub zaoberá, je aj otázka zamestnanosti, čo je pre mnohých europoslancov zaujímavé.
Hurná pripomenula, že na Slovensku sú dva veľké pivovary, dva menšie a 38 malých reštauračných pivovarov, ktoré v rámci nového druhu podnikania, v menšom meradle, ponúkajú pivo pre vlastné reštaurácie a užšie okolie. Združenie, ktorému šéfuje, nezastupuje malé reštauračné pivovary, tie sú zastúpené v Asociácii malých pivovarov, ale obe organizácie úzko spolupracujú a organizujú spoločné podujatia ako napríklad Slovenská pivná korunka.
"Uvažujeme o tom, aby sa táto asociácia stala pridruženým alebo úplným členom nášho združenia," uviedla Hurná a upozornila, že istá výhoda pre menšie pivovary by bola v tom, že Slovenské združenie výrobcov piva a sladu je od roku 2008 členom Združenia Európskych pivovarníkov (Brewers of Europe).
"Ide o veľkú stavovskú organizáciu, ktorá sídli v Bruseli, je oficiálne uvedená v registri lobistov pri Európskom parlamente a Európskej komisii."
"Je to platforma na zdieľanie aktuálnych problémov, ktorým čelíme v jednotlivých krajinách a zdieľanie spoločných stanovísk pri príprave európskej legislatívy," uviedla Hurná.
Podľa jej slov mal v minulom volebnom období (2009-2013) Europarlamentný pivný klub okolo 80 oficiálnych členov, zo slovenských poslancov členom nebol nikto, ale zapájali sa aspoň do diskusií.  "O členstvo v tomto klube sa najnovšie zaujímajú poslanci Eduard Kukan a Ivan Štefanec (obaja SDKÚ-DS)."
Na otázku TASR o aktuálnom stave pivovarníctva Hurná uviedla, že Slováci s ročnom spotrebou 70 litrov na obyvateľa patria k priemeru v EÚ, tendencia konzumácie piva je však aj naďalej klesajúca.
"Za posledné roky trh stabilizovali inovácie, ktoré priniesli pivovary, ako sú miešané nápoje z piva a rastie aj spotreba nealkoholických pív," zhodnotila situáciu.
Podujatia Europarlamentného pivného klubu sú neformálne, sú však dobrou príležitosťou na prezentáciu tej-ktorej členskej krajiny. V utorok večer podujatie klubu sponzorovali Taliani, v rámci prebiehajúceho talianskeho predsedníctva v EÚ. Slovensko bude predsedníckou krajinou EÚ v roku 2016, čo podľa Hurnej ponúka vhodnú príležitosť predstaviť našu krajinu aj cez pivárske produkty a s tým spojené gastronomické špeciality.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down