Vývozcovia alkoholu sa boja zákazu etikiet ako v prípade cigariet. Informoval o tom internetový portál tyden.cz.
PRAHA. Austrália pred niekoľkými rokmi zaviedla štandardizované balenie cigariet, teda jednotné škatuľky s odstrašujúcimi obrázkami, z ktorých nemožno na prvý pohľad poznať, o akú značku či typ výrobku ide. Cieľom bolo odradiť najmä začínajúcich fajčiarov. Ako však vyplýva z prieskumov, nefunguje to. Za posledný rok spotreba cigariet v Austrálii mierne vzrástla.
Výrobcovia cigariet sa cítia poškodení, pretože nemôžu svoje produkty riadne označovať a považujú celú vec za hrubý útok na autorské práva jednotlivých značiek. Indonézia, Ukrajina, Kuba a ďalšie krajiny žalujú Austráliu u Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Indonézia, jedna z najľudnatejších krajín sveta a zároveň jeden z najväčších svetových vývozcov cigariet, sa cíti poškodená - a zvažuje protiopatrenia vo forme požiadaviek na jednotné balenie austrálskeho vína. Alkohol je v moslimskej krajine kontroverznou témou a práve Austrália je hlavným producentom vína v celom regióne.
Predstava, že spotrebiteľ nedokáže rozoznať jednotlivé značky, odrody a producentov inak ako starostlivým čítaním drobných štandardizovaných písmen na etikete, teraz podľa ABC News vyvoláva obavy u mnohých austrálskych producentov. Indonézska vláda zároveň hrozí odvetnými opatreniami aj Novému Zélandu, ktorý tiež pripravuje jednotné balenie cigariet.
Podobný spor sa môže čoskoro odohrávať aj v rámci Európskej únie. Veľká Británia sa totiž rozhodla, že pritvrdí boj proti fajčeniu a pôjde ešte ďalej, než nariaďuje nedávno prijatá "tabaková smernica" EÚ. V Londýne napriek tomu pripravujú návrh na zavedenie jednotného balenia s predpokladaným odstrašujúcim účinkom.
Reálny problém majú vývozcovia alkoholických nápojov, ktorými sú Anglicko aj Škótsko preslávené. Hrozí, že aj slávna whisky, ktorá bude určená na vývoz do niektorých ázijských krajín, bude musieť byť balená v regulovanom a anonymnom balení. Obavy tohto druhu už vyslovujú anglickí aj škótski politici a obchodníci, ako uvádza napríklad denník The Scotsman.
Vzhľadom na to, že Európa navonok vystupuje ako jednotný trh a nová protifajčiarska legislatíva poškodzuje niektorých mimoeurópskych výrobcov, možno v budúcnosti očakávať podobné právne spory. A práve alkohol, teda silný exportný artikel mnohých európskych krajín, by sa ľahko mohol stať obeťou prípadných protiopatrení.
Problémom je, do akej miery sa myšlienka jednotného balenia cigariet po EÚ rozšíri. V súčasnosti proti nej protestujú aj tí, ktorých sa zatiaľ netýka. Obmedzovanie možnosti prezentovať značku výrobku pod zámienkou škodlivosti ľudskému zdraviu sa už teraz obávajú výrobcovia potravín, alkoholu aj niektorých liekov.
(tasr)