05.02.2015 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobcovia energie dnes budú protestovať pred parlamentom

Na Slovensku hrozí zánik viac než tisícke firiem a asi 3000 zamestnancov sa môže ocitnúť na ulici. Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI), podľa ktorej štát napomáha likvidačnému tlaku na výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov. Proti tomu budú dnes protestovať v Bratislave pred budovou Národnej rady (NR) SR.

Asociácia argumentuje, že vláda týmto podnikateľom hodlá odobrať zákonom garantovanú podporu napriek tomu, že si splnili svoje povinnosti. "Bohužiaľ, práve voči výrobcom energie zo Slnka, ale aj z vody, vetra či biomasy, si dovolili niečo, čo by si zrejme len ťažko dovolili voči ktorémukoľvek inému hospodárskemu odvetviu," uviedli jej zástupcovia.
Takýto prístup podľa nich porušuje princípy právneho štátu, likviduje perspektívne energetické odvetvie a hospodársku súťaž v energetike, ale tiež posilňuje závislosť Slovenska od energetických surovín z Ruska.
"Nesúhlasíme s tým, aby sa byrokratická šikana, navyše protizákonná, stala zámienkou pre plošnú likvidáciu zamestnávateľov, a tým aj pracovných miest. Na jednej strane štát vynakladá peniaze na podporu konkrétnych projektov, schvaľuje investičné stimuly pre zahraničných investorov, na druhej strane je ochotný položiť na lopatky celý slovenský segment energetiky a ekonomiky," zdôraznila SAPI.
Na stranu protestujúcich výrobcov energie sa postavila Slovenská národná strana (SNS). Ako upozornil jej podpredseda Vladimír Chovan, od výrobcov obnoviteľných zdrojov energie sa požaduje zaslanie rovnakého údaja hneď trikrát, pričom tretíkrát je táto povinnosť rafinovane ukrytá v zákone.
"Žiadame vládnu stranu, aby okamžite v zrýchlenom legislatívnom konaní odstránila nezmyselnú byrokratickú povinnosť uvalenú na výrobcov a vrátila im garantované výkupné ceny elektrickej energie," vyzval Chovan. Základným pravidlom vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov je podľa neho dodržanie garantovanej ceny výrobcom na obdobie 15 rokov tak, ako je to vo všetkých štátoch Európskej únie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down