26.06.2026 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobné ceny agrovýrobkov v máji 2026 medziročne klesli o 7,3 %

Výrobné ceny poľnohospodárskych výrobkov v máji 2026 medziročne klesli o 7,3 %, bol to najvýraznejší pokles od začiatku roka.

Ceny pri rastlinných výrobkoch sa znížili o 8,1 %, živočíšne výrobky o 6,9 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
        Nižšie ceny zaznamenali obilniny o 9,2 %, zelenina o 8,2 % a v poklese cien pokračovali aj zemiaky, v máji o 26,5 %. Po piatich mesiacoch poklesu medziročne vzrástli ceny olejnatých semien a plodov (o 1,9 %) a prvýkrát od mája 2025 sa zvýšila aj cena strukovín (o 2,2 %). Rast cien ovocia a orechov bol na medziročnej úrovni 12,6 %.
        Ceny živočíšnych výrobkov (vrátane rýb) v máji klesli štvrtý mesiac za sebou, aktuálne o 6,9 %. Prispel k tomu dvojciferný pokles výrobných cien surového kravského mlieka (-20,1 %) a jatočných ošípaných (-11,8 %). Medziročne sa zvýšili ceny jatočných oviec a jahniat (+15,6 %), konzumných slepačích vajec (+2,9 %) a jatočnej hydiny (+4,4 %). Ceny živých rýb klesli o 0,7 %, prvýkrát od októbra 2024.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2026 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Prehľad ochrany osobných údajov

Prehľad ochrany osobných údajov Tento web používa súbory cookie, aby sme vám mohli poskytnúť tú najlepšiu možnú používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a plnia funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webu sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.