11.08.2017 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšehradský fond na pomoc malým, mladým a rodinným farmárom

Kolektív Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite Nitra pripravil v rámci grantových ponúk zo strany Agentúry Vyšehradského fondu návrh projektu s názvom FarmersEduca - Neglected and Underutilized Species in the Socio-Economic Rural Development, ktorý bol úspešne prijatý a bol mu priznaný finančný grant.

Hlavným cieľom projektu je komplexná príprava vzdelávacieho systému, učebných pomôcok, prípadových štúdií a pilotných kurzov, určených na rozšírenie poznatkov malých, mladých a rodinných farmárov zo Zakarpatského regiónu a na zlepšenie sociálno-ekonomického rozvoja pod participáciou Združenia farmárov Zakarpatskej oblasti na Ukrajine.

Koordinátorom projektu je vyššie uvedený inštitút pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov. Partnermi projektu je Združenie farmárov Zakarpatskej oblasti (Ukrajina), Záhradnícka fakulta Mendelovej univerzity v Brne (Česká republika), Arborétum a Inštitút Fyziografie v Bolestraszyciach (Poľsko), Centrum pre organické poľnohospodárstvo v Selenči, (Srbsko), Národné združenie tradičných farmárov v Sarvaši (Maďarsko) a Národná botanická záhrada M. M. Gryška pri Národnej akadémii vied Ukrajiny v Kyjeve.

Na príprave a realizácií projektu sa predpokladá aktívna účasť najmenej 70 expertov z rôznych oblastí nielen z vyššie uvedených, ale aj z ďalších krajín.

Koncom apríla 2017 sa za účasti 28 zástupcov partnerov a expertov uskutočnilo prvé pracovné stretnutie projektového konzorcia v Užhorode. Účastníci sa na rokovaní dohodli na postupe pri realizácií základných projektových aktivít.

Na realizácií projektu sa ako oficiálny partner okrem iných aktívne podieľa aj Centrum pre organické poľnohospodárstvo v Selenči. V tomto centre v dňoch 30. mája až 1. júna 2017 privítali okrem účastníkov zo Slovenska aj skupinu farmárov z Ukrajiny. Centrum, vedené Jozefom Gašparovským, poskytlo účastníkom nové poznatky a informácie z problematiky aplikácie organického poľnohospodárstva v Srbsku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down