01.08.2019 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší podiel ziskových podnikov dosiahli vlani obchodné firmy ako družstvá

V roku 2018 naďalej pretrvávali diferencie vo výsledkoch hospodárenia medzi poľnohospodárskymi družstvami a obchodnými spoločnosťami. Vyplýva to z tzv. zelenej správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Ziskových bolo 76,7 % podnikov právnických osôb, čo bolo o 4,7 percentuálneho bodu (p.b.) viac ako v roku 2017. Vyšší podiel ziskových podnikov dosiahli obchodné spoločnosti (75,7 %) ako poľnohospodárske družstvá (66,7 %). Obidve právne formy dosiahli zisk, ale s rozdielnou medziročnou dynamikou jeho vývoja. V prepočte na hektár (ha) poľnohospodárskej pôdy zisk v poľnohospodárskych družstvách vzrástol a v obchodných spoločnostiach klesol," spresnil v správe agrorezort.
Podľa rovnakých kritérií a podmienok boli podľa MPRV SR poskytnuté podpory obidvom právnym formám, tak poľnohospodárskym družstvám, ako aj obchodným spoločnostiam.
Obchodné spoločnosti hospodárili podľa správy efektívnejšie a dosiahli nižšiu nákladovosť výnosov (95,5 %) ako poľnohospodárske družstvá (98,6 %).
"Pretrvávajúce diferencie v efektívnosti hospodárenia v rozdielnych organizačno-právnych formách sú dôsledkom štruktúry výroby s preferenciou rastlinnej výroby pred živočíšnou a vyššej úspornosti nákladových faktorov, najmä pracovných. Poľnohospodárske družstvá sa v ostatných rokoch vnútorne premieňajú na kapitálové spoločnosti s majoritným majetkovým podielom len niekoľkých členov, podobne ako vo väčšine obchodných spoločností a podobne redukujú pracovne náročnejšie odvetvia výroby a zamestnanosť," uviedlo agroministerstvo.
Vyššia efektívnosť hospodárenia v obchodných spoločnostiach, môže byť podľa MPRV SR odrazom nielen úspor z rozsahu výroby s nižším podielom najmä živočíšnej výroby, úspor pracovných nákladov, ale aj vyšších tržieb z predaja tovaru (75 %), ako v poľnohospodárskych družstvách.
"Vyššia úroveň tržieb z predaja vlastných výrobkov v obchodných spoločnostiach (48,3 %) ako v poľnohospodárskych družstvách je výsledkom aj vyššej intenzifikácie výroby, vyjadrenej výrobnou spotrebou (o 34,6 %), čo súvisí s dominantnejšou rastlinnou výrobou," uviedol ďalej v správe agrorezort.
Vyššia a narastajúca zadlženosť majetku v obchodných spoločnostiach (52,4 %), ako v poľnohospodárskych družstvách (38,4 %) je podľa MPRV SR odrazom vyššej ekonomickej bonity obchodných spoločností voči komerčným bankám z hľadiska cash flow, a tým splácania úverov.
"Pretrvávajúce diferencie vo výsledkoch hospodárenia medzi poľnohospodárskymi družstvami a obchodnými spoločnosťami sú spôsobené aj doznievajúcimi vplyvmi založenia obchodných spoločností, ktoré väčšinou vznikli z bonitných častí majetku poľnohospodárskych družstiev, bez prevzatia adekvátnych záväzkov voči bankám a obchodným partnerom, ako aj bez vyrovnania podielov, čo prispelo k ich nižšej nákladovosti výroby," dodal v správe agrorezort.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down